Zamknij

"Największy strajk w historii Ryanaira" zaplanowano na 28 września

Redakcja
14.09.2018 09:44
Ryanair
fot. Pixabay

Pracownicy Ryanaira z pięciu europejskich krajów zapowiedzieli strajk na 28 września, który będzie stanowił zagrożenie dla "setek lotów" - poinformował belgijski związek zawodowy CNE. Zdaniem związkowców będzie to "największy strajk w historii przewoźnika". 

Spotkanie związków zawodowych w tej sprawie odbyło się w czwartek w Brukseli. - W 24-godzinnej akcji strajkowej wezmą udział pracownicy z Belgii, Holandii, Włoch, Hiszpanii i Portugalii - poinformowano na konferencji prasowej.

Yves Lambot, sekretarz generalny belgijskiego związku zawodowego CNE, podkreślił, że ta decyzja o strajku zaplanowanym na 28 września to efekt braku postępu w negocjacjach z kierownictwem Ryanaira. Pracownicy irlandzkiej linii lotniczej domagają się m.in. podwyżek oraz zawierania kontraktów zgodnie z prawem krajów, z których pochodzą, a nie zawieranych na podstawie irlandzkiego prawa.

- Wszyscy chcemy, aby Ryanair osiągał sukcesy, ale nie za wszelką cenę, a szczególnie nie za cenę najbardziej podstawowych praw pracowników. Obiecali zmienić nasze kontrakty na kontrakty krajowe do 2022 roku. To za długo. Chcemy, by zmiany wprowadzono w 2019 roku – czytamy w komunikacie wypuszczonym przez związki zawodowe.

Ryanair: setki zagrożonych lotów 28 września?

Krótko po ogłoszeniu decyzji związków zawodowych o strajku komunikat w tej sprawie wydał Ryanair: Zdecydowana większość lotów i usług Ryanaira w tym dniu będzie działać normalnie - zapewnił szef działu marketingu w irlandzkim przewoźniku Kenny Jacobs.

Jednak według przedstawicieli związków zawodowych zapowiadają, że 24-godzinna akcja, którą zaplanowano na 28 września, będzie "największym strajkiem w historii firmy".

Przewoźnik wyraził jednak przekonanie, że nawet jeśli dojdzie do kolejnego strajku, to większość pracowników personelu pokładowego będzie pracować normalnie, tak jak przy okazji poprzednich strajków.

Zobacz także

Kolejne problemy irlandzkiego przewoźnika

Przypomnijmy, że w środę odbył się strajk pilotów i personelu pokładowego Ryanaira w Niemczech. Z tego powodu odwołano 150 z 400 lotów z i do portów lotniczych u naszych zachodnich sąsiadów. Problemy nie ominęły także pasażerów z Polski.

Podczas pierwszej fali strajków z 10 sierpnia doszło do największych strajków w historii irlandzkiej linii lotniczej. Tego dnia strajkowali piloci Ryanaira w kilku europejskich krajach. Przewoźnik musiał odwołać kilkaset lotów, przez co ucierpiało wielu pasażerów.

Zobacz także

Źródło: tvn24bis.pl

___

RadioZET.pl/NC