Zamknij

Tutaj zima się nie kończy. Narciarski urlop na lodowcach

Nina Czochara
12.10.2020 15:52
Ski amadé Tourismusverband
fot. Ski amadé Tourismusverband

Ośrodki narciarskie położone na lodowcach to gwarancja śniegu, świetnych warunków na stokach oraz spektakularnych widoków roztaczających się z lodowych szczytów. Na zimowy urlop warto wybrać ośrodki Schladming-Dachstein i Zell am See-Kaprun. Tutaj narciarze mogą odkryć to, co najlepsze w Alpach.

Schladming-Dachstein: bogactwo zimowych atrakcji

Schladming-Dachstein to jeden z pięciu ośrodków Ski amadé, czyli największego „narciarskiego raju” Austrii. Sercem regionu jest huśtawka narciarska czterech szczytów, która łączy popularne góry – Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen i Reiteralm.

Schladming-Dachstein dysponuje 230 km stoków (z 760 km dostępnych na całym terenie Ski amadé oraz 81 nowoczesnymi wyciągami narciarskimi i górskimi. Nie można zapominać też o bogactwie atrakcji poza stokiem. Na przykład o rozbudowanej sieci zimowych tras do pieszych wędrówek (ok. 300 km) czy narciarstwa biegowego.

Schladming-Dachstein Tourismusmarketing
fot. Schladming-Dachstein Tourismusmarketing, Hauser Kaibling

Koniecznie trzeba wybrać się też na lodowiec Dachstein, czyli najwyższy punkt Styrii znajdujący się na wysokości 2700 m n.p.m. Można tam dotrzeć w ciągu zaledwie dziesięciu minut, korzystając z przeszklonej kolejki panoramicznej. Na samej górze czekają m.in. 100-metrowy most wiszący, pałac lodowy czy platforma Sky Walk. Największe wrażenie robią spektakularne widoki na Wysokie Taury, a przy dobrej pogodzie również na Słowenię i Czechy. Na lodowcu i w miejscowości Ramsau am Dachstein znajduje się 220 km doskonale przygotowanych tras do jazdy na nartach biegowych.

Schladming-Dachstein Tourismusmarketing GmbH
fot. Schladming-Dachstein Tourismusmarketing GmbH, Mathaeus Gartner

Dla urozmaicenia narciarskiego dnia można się wybrać na wyprawę na rakietach śnieżnych lub na tzw. fatbike'ach, czyli terenowych rowerach górskich. Dodatkową atrakcją, szczególnie dla rodzin, może być zjazd z torów saneczkowych – w Schladming-Dachstein do wyboru jest ich dziewięć (najdłuższy ma aż 7 kilometrów).Na głodnych i zmęczonych po aktywnie spędzonym dniu czekają zimowe i narciarskie schroniska o rustykalnej atmosferze, podające najlepsze dania regionalne ze Styrii. Do dyspozycji jest około 100 schronisk narciarskich.

Schladming-Dachstein jest częścią Ski amadé – makroregionu oferującego największe narciarskie atrakcje w Austrii. Łącznie to 25 renomowanych ośrodków narciarskich, 270 nowoczesnych kolejek linowych i 760 km doskonale utrzymanych stoków. Do tego dochodzi jeszcze gęsta sieć punktów serwisowych, wypożyczalni sprzętu narciarskiego i szkół narciarskich. Ogromne możliwości wielbicielom zimowego szaleństwa daje karnet Ski amadé, dzięki któremu można korzystać z całego bogactwa tego ogromnego terenu narciarskiego. Każdy wielbiciel sportów zimowych znajdzie tu coś dla siebie.

Zell am See-Kaprun: zimowe szaleństwo przez cały rok

Osoby szukające niezapomnianych zimowych doświadczeń, fantastycznych zjazdów i spektakularnych widoków powinny wybrać Zell am See-Kaprun. To jeden z najbardziej znanych regionów w Alpach, który z niesłabnącą popularnością przyciąga wielbicieli sportów zimowych. Przyjeżdżają tu fani białego szaleństwa, którzy cenią świetnie przygotowane trasy oraz gwarancję śniegu przez 365 dni w roku. 

Zell am See-Kaprun Tourismus
fot. Zell am See-Kaprun Tourismus

Zell am See-Kaprun obejmuje dwa ośrodki narciarskie – Schmittenhöhe oraz Kitzsteinhorn stworzony na lodowcu o tej samej nazwie (łącznie to ponad 130 km tras narciarskich).

Na terenie  ośrodka narciarskiego na lodowcu Kitzsteinhorn zima zaczyna się już w październiku, a wyjątkowo długi sezon zimowy zachwyca narciarzy aż do wczesnego lata. Doskonałe warunki na stoku zapewnia lokalizacja ośrodka na wysokości ponad 3000 m n.p.m. Niezwykłą atrakcją jest sam wjazd na platformę widokową na lodowcu, skąd rozpościera się widok na najwyższy szczyt Austrii – Grossglockner.

Zell am See-Kaprun Tourismus, Kitzsteinhorn_ platforma widokowa na lodowcu
fot. Zell am See-Kaprun Tourismus, Kitzsteinhorn

Niesamowitym udogodnieniem, a zarazem atrakcją dla narciarzy, jest możliwość przemierzenia kolejką linową z centrum Kaprun bezpośrednio na lodowiec Kitzsteinhorn. K-onnection 3K, jak nazwano to nowe połączenie, tworzy najdłuższą oś kolejek linowych w Alpach Wschodnich. Łącząc punkty na dystansie 12 kilometrów, pokonuje 2261 metrów różnicy wysokości terenu. Wielka trójca Kitzsteinhorn-Maiskogel–Kaprun to łącznie 61 km stoków (29 km tras niebieskich, 23 km czerwonych i 9 km czarnych).

Na terenie ośrodka narciarskiego na lodowcu Kitzsteinhorn czekają też trzy snowparki, najatrakcyjniejsza w Austrii rampa typu superpipe, dwie oznakowane trasy do wchodzenia na górę dla narciarzy turowych oraz pięć tras freeride'owych. Do tego jedna trasa na narty biegowe – zachwyceni będą doświadczeni biegacze ceniący sportowe wyzwania.

Zell am See-Kaprun Tourismus
fot. Zell am See-Kaprun Tourismus

Nie zabraknie też niezapomnianych kulinarnych wrażeń. Na szczycie Kitzsteinhorn, na wysokości 3029 m n.p.m., znajduje się Gipfel Restaurant. Można tam usiąść przed dużymi panoramicznymi oknami i cieszyć się smakami lokalnej kuchni na tle zapierających dech w piersiach trzytysięczników.

Materiał partnerski