Zamknij

Narty tylko dla zaszczepionych lub z testem? Austria planuje zmiany w sezonie zimowym

21.09.2021 09:13
Stok narciarski
fot. Shutterstock

Austria przygotowuje się do sezonu zimowego. Na stokach narciarskich ma obowiązywać zasada, że tylko zaszczepieni przeciwko Covid-19, przetestowani na obecność koronawirusa lub ozdrowieńcy mogą korzystać z wyciągów. Z kolei osoby niezaszczepione muszą liczyć się z utrudnieniami. 

Rząd Austrii chce w tym roku umożliwić bezpieczny sezon zimowy. W tym celu alpejski kraj stosuje na swoich stokach narciarskich tzw. zasadę 3G (z niemieckiego geimpft, genesen, getestet – zaszczepiony, wyzdrowiały, przetestowany).

Austria. Obostrzenia na stokach narciarskich

Zgodnie z zasadą 3G operatorzy kolejek linowych mogą przewozić tylko osoby, które zostały zaszczepione, przetestowane na obecność Covid-19 lub wyzdrowiały – ogłosił rząd w Wiedniu.

Przepisy dotyczące odległości i ograniczenia przepustowości nie będą miały zastosowania do wyciągów narciarskich, ale obowiązkowe maseczki medyczne FFP2 już tak.

Niemiecka telewizja ARD zauważa, że na razie nie wiadomo, w jaki sposób zasada 3G ma być kontrolowana w kolejkach linowych, bez tworzenia się długich kolejek. Wciąż trwają prace nad rozwiązaniem tego problemu.

Minister turystyki Austrii Elisabeth Koestinger wyraziła przekonanie, że przy takich warunkach ramowych możliwy jest bezpieczny sezon zimowy. Chodzi o to, "aby Austria nie była ponownie objęta ostrzeżeniami dla podróżnych" – mówi minister cytowana przez ARD.

Narty w Austrii. Restrykcje dla niezaszczepionych

Jeśli zwiększy się zapełnienie oddziałów intensywnej terapii pacjentami chorymi na Covid-19, zaostrzone zostaną przepisy dotyczące niezaszczepionych amatorów sportów zimowych.

Obecnie w Austrii około 200 łóżek jest zajętych przez pacjentów z COVID-19. Jeśli liczba ta wzrośnie do 300, osoby nieszczepione nie będą mogły odwiedzać lokali apres ski, nawet jeśli ich wynik testu na obecność koronawirusa będzie negatywny – ogłosiło ministerstwo zdrowia Austrii.

Od tego poziomu również kolejki linowe, gastronomia i hotele nie będą mogły akceptować samodzielnie przeprowadzanych testów. Przy 400 łóżkach zajętych na intensywnej terapii, osoby nieszczepione będą musiały wykazać się negatywnym wynikiem testu PCR. Mniej dokładne testy antygenowe nie będą już wtedy wystarczające. Jeśli sytuacja ulegnie pogorszeniu, rząd przewidział rozszerzenie zasady 2G – zaszczepiony lub ozdrowiały – na inne obszary.

Źródło: PAP (Berenika Lemańczyk)