Zamknij

Narty w Europie. Jakie obostrzenia na stokach i gdzie będzie wymagany paszport covidowy?

02.11.2021 08:59
Sezon narciarski w Szwajcarii
fot. Lafargue Raphael/ABACA/Abaca/East News

Sezon narciarski coraz bliżej. Mimo że czwarta fala pandemii dotyka obecnie wiele państw Europy, prawdopodobnie będzie można jeździć po stokach. Dla osób nieszczepionych w niektórych miejscach będzie to jednak utrudnione. Jakie zmiany czekają narciarzy w nadchodzącym sezonie i na jakie obostrzenia trzeba się przygotować?

W poprzednim sezonie (2020/2021) wyciągi narciarskie pozostały zamknięte z powodu pandemii koronawirusa. Straty z tego powodu w samych tylko Alpach szacowano na ponad 25 mld euro. Właśnie dlatego władze poszczególnych krajów chcą zrobić wszystko, aby ten sezon narciarski przebiegł pomyślnie. W niektórych miejscach już ustalono konkretne obostrzenia, jakie będą obowiązywać na stokach. W części kurortów konieczne będzie okazanie paszportu covidowego. Przedstawiamy regulacje dotyczące funkcjonowania stoków narciarskich w poszczególnych krajach Europy.

Włochy. Na stok tylko z przepustką Covid

We Włoszech sezon narciarski rozpoczął się 16 października w miejscowości Cervinia w Dolinie Aosty, gdzie zakończy się najpóźniej, bo w maju przyszłego roku. Aby możliwy był powrót na stoki, wprowadzone zostały surowe reguły przeciwepidemiczne. Prawo wstępu na wyciągi mają wyłącznie osoby z przepustką Covid-19, wystawianą na podstawie szczepienia, wyleczenia lub negatywnego wyniku testu. Razem z tzw. Green Pass trzeba okazać dowód tożsamości.

Te wymogi nie dotyczą dzieci poniżej 12 lat, a przepustka jest również niezbędna do odwiedzenia barów, restauracji, wystaw itp. Maseczki na twarzy są wymagane w zamkniętych przestrzeniach, w tym w transporcie publicznym, a także na zewnątrz, gdzie nie jest możliwe zachowanie dystansu społecznego.

Austria. Narty z paszportem covidowym lub testem

Austria ponownie otwiera swoje ośrodki narciarskie pod koniec listopada. Korzystanie z wyciągów narciarskich i kolejek linowych możliwe jest tylko dla zaszczepionych lub osób z negatywnym wynikiem testu. Obecnie, by uzyskać dostęp do obiektów apres-ski (tzn. rozrywkowych atrakcji w ośrodkach narciarskich), należy okazać dowód szczepienia, przebytej infekcji lub negatywnego wyniku testu na Covid-19. W przypadku zaostrzenia restrykcji wejść będą mogli tylko zaszczepieni i ozdrowieńcy. Maseczki są obowiązkowe w transporcie publicznym i taksówkach, a także w supermarketach, sklepach spożywczych i kolejkach linowych.

Francja. Jakie restrykcje na stoku?

Większość ośrodków narciarskich we Francji zaczyna działać na przełomie listopada i grudnia. Odwiedzający nie będą potrzebować paszportu covidowego, by korzystać z wyciągów narciarskich, chociaż może to jeszcze ulec zmianie. Okazanie "passe sanitaire" będzie konieczne w przypadku barów, niektórych środków transportu publicznego i wydarzeń kulturalnych. Maseczki na twarzy są wymagane we wszystkich zamkniętych przestrzeniach publicznych we Francji.

Szwajcaria. Na narty bez paszportu covidowego

Część ośrodków w Szwajcarii jest już otwarta, jednak sezon narciarski zwykle rozpoczyna się w połowie listopada. Nie ma potrzeby posiadania paszportu covidowego, by korzystać ze stoków lub wyciągów. Dowód zaszczepienia, wyzdrowienia lub negatywny test (PCR wykonany w ciągu 72 godzin lub test antygenowy - w ciągu 48 godzin) jest konieczny przy wejściu do barów, restauracji, klubów i miejsc noclegowych. Zakrycie twarzy i nosa jest obowiązkowe w transporcie publicznym oraz w pomieszczeniach.

Niemcy. Zasada 3G na stokach

W Niemczech obowiązują przepisy krajów związkowych. W Bawarii, najważniejszym miejscu urlopów narciarskich, będzie obowiązywać zasada 3G zasada 3G (geimfpt, genesen, getestet, czyli zaszczepieni, ozdrowieńcy, przetestowani), a w rejonach, gdzie liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców wynosi powyżej 35, obowiązkowe będą maseczki.

W Schwarzwaldzie planowana jest nawet zasada 2G-Plus: dorośli muszą zatem zostać zaszczepieni lub przedstawić dowód wyzdrowienia, a dzieciom wystarczy legitymacja uczniowska. W przeciwieństwie do poprzedniego roku nie jest dozwolone zakrywanie twarzy kominami lub chustami - muszą to być maseczki.

Słowacja i Czechy. Jakie obostrzenia? 

Turyści udający się w słowackie Tatry powinni sprawdzić, jakie zasady panują w danym ośrodku. Obecnie w Tatrzańskiej Łomnicy, Starym Smokowcu i Jasnej (na Chopoku) korzystanie z kolejek ograniczone jest do osób zaszczepionych, a już w Szczyrbskim Jeziorze (sł. Sztrbske Pleso) możliwe jest również dla ozdrowieńców (którzy pokonali Covid-19 w ciągu minionych 180 dni) i osób posiadających negatywny test.

W Czechach korzystanie z kolejek i wyciągów nie jest ograniczone w związku z pandemią, jednak zakwaterowanie jest możliwe tylko dla zaszczepionych, ozdrowieńców lub posiadających negatywny wynik testu.

Kolejki górskie i skipassy pod kontrolą

Wielu operatorów kolei górskich jest bardzo niezadowolonych z obowiązku ścisłej kontroli pasażerów - podaje "Der Spiegel". W tym celu koleje w Tyrolu uruchomiły szkolenia online, instruujące pracowników, jak prawidłowo postępować z klientami odmawiającymi noszenia maseczek. W większości krajów alpejskich kabiny kolejek górskich będą mogły być zapełnione do ostatniego miejsca. Jedynie we Włoszech planowane jest ograniczenie do 80 proc. i otwieranie okien przez cały czas.

W Niemczech niektóre firmy dobrowolnie dopuszczają tylko 80 proc. gości w dużych kabinach, a np. w ośrodku Zugspitze, jeśli kolejki będą zbyt długie, a restauracje przepełnione, wstrzymana zostanie sprzedaż biletów. W związku z pandemią w wielu ośrodkach nie będzie można kupić skipassów online, a konieczne będzie udanie się do kasy i pokazanie testu lub dowodu szczepienia. Przed podjęciem decyzji o wyjeździe turyści powinni upewnić się, jakie w danym ośrodku obowiązują warunki odwołania rezerwacji lub zwrotu karnetów. Np. w niektórych miejscach w Niemczech karnety narciarskie nie będą zwracane, a jedynie kupujący będą mogli skorzystać z nich w późniejszym terminie.

Źródło: PAP, gov.pl