Zamknij

Kolejne zmiany dla narciarzy we Włoszech. Nowe wymogi w czasie korzystania ze stoków

15.11.2021 09:46
Włochy - stok narciarski
fot. Shutterstock

Włochy wprowadzają kolejne zmiany dla narciarzy. Od początku 2022 roku zostanie wprowadzony wymóg posiadania polisy ubezpieczeniowej na stokach narciarskich. Kara za jej brak będzie wynosić od 100 do 150 euro. 

W Europie powoli otwierane są stoki narciarskie lub trwają przygotowania do otwarcia sezonu zimowego. W przypadku Włoch sezon na narty wystartował w kilku miejscowościach alpejskich już w połowie października.  

Teraz włoskie media przypominają o wchodzącym w życie od 1 stycznia obowiązku ubezpieczenia od wypadków na stokach. Informują też o innych zmianach, które mają zapewnić większe bezpieczeństwo podczas zimowego wypoczynku. 

Włochy. Na stok tylko z ubezpieczeniem

Zgodnie z zapowiadanymi zmianami od 2022 roku we Włoszech wszyscy narciarze na stokach będą musieli mieć polisę ubezpieczeniową. Kara za jej brak będzie wynosić od 100 do 150 euro. Ponadto przewiduje się natychmiastowe odebranie skipassu, czyli karnetu umożliwiającego korzystanie z ośrodka narciarskiego. Wymóg nie będzie dotyczyć osób na nartach biegowych.

Przedstawiciele branży narciarskiej wyjaśniają, że można będzie wykupić od razu polisę na cały pobyt w górach lub tylko na jeden dzień przy zakupie biletu wstępu na stok. Dzienne ubezpieczenie ma kosztować 2,5 euro, a na cały sezon 46 euro.

ZOBACZ TAKŻE: Ubezpieczenie na zimowy wyjazd - co powinno obejmować? 

Ponadto zgodnie z nowymi regułami postępowania na stokach narciarskich ich użytkownicy mogą być poddawani kontrolom przy pomocy alkomatu i testu na obecność narkotyków. Kara w przypadku pozytywnego wyniku będzie wynosić od 250 do 1000 euro. Co więcej, na mocy nowych przepisów, wszyscy niepełnoletni narciarze będą musieli mieć kask.

Narty we Włoszech z przepustką covidową

Przypomnijmy, że we Włoszech sezon narciarski rozpoczął się 16 października w miejscowości Cervinia w Dolinie Aosty. Aby możliwy był powrót na stoki, wprowadzone zostały surowe reguły przeciwepidemiczne.

Prawo wstępu na wyciągi mają wyłącznie osoby z przepustką Covid-19, wystawianą na podstawie szczepienia, wyleczenia lub negatywnego wyniku testu. Razem z tzw. Green Pass trzeba okazać dowód tożsamości.

Te wymogi nie dotyczą dzieci poniżej 12 lat, a przepustka jest również niezbędna do odwiedzenia barów, restauracji, wystaw itp. Maseczki na twarzy są wymagane w zamkniętych przestrzeniach, w tym w transporcie publicznym, a także na zewnątrz, gdzie nie jest możliwe zachowanie dystansu społecznego.

Źródło: PAP