Zamknij

Naukowcy ostrzegają przed wulkanem Katla. Jego erupcja może sparaliżować całą Europę

Redakcja
24.09.2018 11:47
Wulkan Katla - Islandia
fot. East News/Richard Sowersby/REX Features

Zagrożeniem dla Europy jest wulkan Katla na Islandii. Naukowcy obawiają się, że w czasie erupcji może on wyrzucić tak wielkie pokłady kurzu i dymu, że uniemożliwi latanie nad Europą. Podobnie stało się w 2010 roku po wybuchu wulkanu Eyjafjallajökull.

Obserwacja procesów zachodzących w wulkanie Katla jest trudna ze względu na klimat Islandii i położenie pod pokrywą lodowca Mýrdalsjökull. Naukowcy zauważyli jednak, że pod lodowym przykryciem zaczynają gromadzić się coraz większe pokłady dwutlenku węgla, co ich zdaniem, potwierdza znaczną aktywność wulkanu. Naukowcy wykryli też znaczne ilości metanu i siarkowodoru. 

Erupcja wulkanu zagrożeniem dla Europy?

Zdaniem badaczy w wyniku erupcji wulkanu Katla powstanie chmura przynajmniej trzykrotnie większa od tej, która sparaliżowała ruch lotniczy w Europie w 2010 roku - komentuje Evgenia Ilyinskaya z Uniwersytetu w Leeds.

Trudno jednoznaczne stwierdzić, kiedy nastąpi wybuch. E. Ilyinskaya dodaje, że może to być kwestia miesięcy lub kilku lat. Historyczne zapisy mówią, że Katla wybucha średnio co 50 lat, ale ostatnia jego erupcja miała miejsce ponad 100 lat temu.

Wybuch tego wulkanu mógłby przyćmić słynną erupcję Eyjafjallajökull z 2010 roku. Po kwietniowym wybuchu powstała chmura pyłów, która uniemożliwiła loty na całym kontynencie przez kilka dni.

Przeczytaj także:

• Naukowcy ostrzegają przed erupcją wulkanu na Wyspach Kanaryjskich

• Eksperci ostrzegają: erupcja wulkanu Kilauea na Hawajach może zakończyć się eksplozją

Źródło: wp.pl

___

RadioZET.pl/NC