Zamknij

Ten kraj chce zakazać kobietom swobodnego podróżowania. Trwają protesty

23.02.2021 11:53
Nepal chce zakazać kobietom swobodnego podróżowania. Trwają protesty
fot. SHUTTERSTOCK

Władze Nepalu rozważają wprowadzenie kontrowersyjnej poprawki do ustawy, zgodnie z którą kobiety nie miałyby możliwości swobodnego opuszczania kraju. W związku z tym od kilku dni na ulicach trwają głośne protesty, w których udział biorą działające na rzecz przestrzegania praw kobiet aktywistki oraz ich zwolennicy.

Jak podaje portal National-geographic.pl, obecnie w Nepalu rozważane jest uchwalenie kontrowersyjnego prawa. Jeśli zostanie ono wprowadzone, to kobiety poniżej 40. roku życia, które będą chciały opuścić kraj i wyjechać do Afryki lub państw Bliskiego Wschodu, będą musiały poprosić o zgodę członków rodziny i lokalny samorząd. 

Nepal rozważa wprowadzenie kontrowersyjnego prawa

Władze Nepalu chęć wprowadzenia takiej poprawki do ustawy argumentują tym, że miałaby ona chronić kobiety przed handlem ludźmi za granicą. Aktywistki, które działają na rzecz przestrzegania praw kobiet oraz ich zwolennicy nie zgadzają się jednak z takim uzasadnieniem.

Uważają, że rządzący, zamiast zakazywać swobodnego podróżowania, powinni bardziej chronić obywateli w granicach Nepalu. Ponadto protestujący zarzucają władzy brak reakcji na zgłaszane akty przemocy domowej i seksualnej.

Jak informuje portal National-geographic.pl, szacuje się, że w latach 2018-2019 około 35 000 Nepalczyków zostało porwanych przez handlarzy żywym towarem, z czego ponad połowę stanowią kobiety.

Warto także w tym miejscu wspomnieć, że to nie pierwszy raz, kiedy władze Nepalu próbują ograniczyć swobodę w podróżowaniu. Cztery lata temu rządzący zabronili kobietom wyjazdów do państw Zatoki Perskiej w celach zarobkowych. Swoją decyzję argumentowali tym samym, co teraz - chęcią ochrony przed handlem ludźmi za granicą. 

RadioZET.pl/National-geographic.pl