Zamknij

Neuschwanstein – zamek jak z bajki… Disneya

Redakcja
20.12.2017 15:40
Neuschwanstein – zamek jak z bajki… Disneya
fot. Flickr

Symbol romantycznej architektury. Najczęściej fotografowany zabytek w Niemczech. Inspiracja dla zamku z animacji Walta Disneya. Neuschwanstein to miejsce niczym z bajki. 

Legendarny zamek Neuschwanstein wznosi się na szczycie stromego wzgórza (965 m), na styku Niemiec i Austrii, w południowej części Bawarii. Wybudowany w XIX wieku przez króla Ludwika II, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zamków na świecie. Każdego roku odwiedza go 1,3 mln osób.

Czy kojarzysz zamek ze strzelistymi wieżyczkami z czołówek filmów animowanych Walta Disneya? Ta bajkowa rezydencja nie jest wytworem wyobraźni. To właśnie niesamowity Neuschwanstein stał się inspiracją dla Disneyowskich produkcji. I słusznie, bo sporo w tym miejscu baśniowej magii.

Tragiczna historia, zdumiewające miejsce

Zamek Neuschwanstein został wybudowany na polecenie Ludwika II (1845-1886), który już w wieku 18 lat objął tron króla Bawarii. Władca słynął jako wielbiciel średniowiecza oraz wielki miłośnik muzyki i teatru. Był przyjacielem wielu artystów, m.in. Ryszarda Wagnera oraz bajkopisarza, Jana Christiana Andersena. Ludwika II nie interesowały polityka i wojny. Wolał ucieczkę w świat baśni i legend. Zamek stał się odzwierciedleniem pasji władcy oraz prywatnym „królestwem marzeń”.

Budowa Neuschwanstein rozpoczęła się w 1869 roku. W miarę postępu prac rosły wymagania króla, a wraz z nimi wydatki. Ludwik II pokrywał koszty swoich przedsięwzięć budowlanych z majątku rodzinnego. Własne środki z czasem okazały się niewystarczające dla coraz bardziej skomplikowanych projektów, co zmusiło władcę do zaciągania kredytów.

Spory dotyczące zadłużenia głowy państwa doprowadziły do zawiązania się spisku. W 1886 roku zmuszono króla Bawarii do abdykacji, zarzucając mu chorobę psychiczną. Niedługo później ciało Ludwika II i jego lekarza odnaleziono w jeziorze Starnberg. Nigdy nie wyjaśniono przyczyn tej tragedii.

W ciągu 17 lat prac zdołano wykończyć zaledwie jedną trzecią budowli. Budzący wiele kontrowersji zamek w Neuschwanstein posiada 90 komnat, z czego zaledwie 30 zostało wykończonych. Niemal 60 pomieszczeń nigdy nie oddano do użytku. Jednak, te które zagospodarowano za życia bawarskiego władcy, do dziś budzą podziw i zachwyt. Zamek stał się symbolem romantycznej architektury i tragicznej historii Ludwika II.

Zobacz także

We wnętrzach „baśniowego” zamku

Neuschwanstein nazywany jest zamkiem jak z bajki. Jego wnętrza przypominają scenografię teatralną. I nic w tym dziwnego, bo pomysł budowy zamku opracował scenograf dworskiego teatru, Christian Jank.

Zamek można zwiedzać wyłącznie w grupach z przewodnikiem. Zabronione jest robienie zdjęć we wnętrzach. Do oglądania udostępniono 15 komnat, m.in. gabinety, sypialnie, jadalnie, pomieszczenia dla służby i kuchnię. W większości pomieszczeń zachowało się prawie całe wyposażenie.

Ogromne wrażenie robi Sala Tronowa w stylu bizantyjskim, niemal w całości pokryta złotem. Jej wnętrza zdobią malowidła przedstawiające sceny z opery „Parsifal" Wagnera. Dużym atutem Sali Tronowej są wspaniałe widoki na jezioro Alpsee i szczyty gór Thannheim.

Zachwyt budzi też królewska sypialnia, zaprojektowana w stylu neogotyckim i przyozdobiona malowidłami przedstawiającymi życie Tristana i Izoldy. Niezwykłym elementem jest rzeźbione łoże ze zdobnym baldachimem.

Największa w całym zamku jest Sala Śpiewaków, zaprojektowana specjalnie do wystawiania w niej przedstawień wagnerowskich oper. Ludwik II niestety nie doczekał się w tej sali muzyki Wagnera. Pierwszy taki koncert odbył się tu dopiero ponad 60 lat po jego śmierci.

Informacje praktyczne

Położenie
Neuschwanstein znajduje się w miejscowości Schwangau, w południowej Bawarii w Niemczech, w pobliżu zamku Hohenschwangau.

Jak dotrzeć do zamku Neuschwanstein?
Najpierw trzeba dojechać do parkingu pobliskiego zamku Hohenschwangau. Następnie, do wysoko położonego Neuschwanstein, można dotrzeć pieszo (ok. 40 min) lub - czego nie polecamy - dojechać konną bryczką (ok. 5 euro).

Ceny biletów
Dla dzieci i młodzieży do 18 lat wstęp jest darmowy. Dorośli zapłacą 12 euro. W cenie wstępu jest oprowadzanie z przewodnikiem (obowiązkowe). Warto pamiętać, że robienie zdjęć i filmów w wnętrzu zamku jest zabronione.

Najlepsze zdjęcia
Ze względu na otoczenie wysokiego lasu, Neuschwanstein jest słabo widoczny z niewielkiej odległości. Zamek najlepiej podziwiać (i fotografować) z mostu Marienbrücke lub z wznoszącej się nad budowlą góry Tegellberg. Widoki są naprawdę niesamowite!

Zobacz także

Zobacz także: Najlepsze bajki

___

RadioZET.pl/NC