Zamknij

Nie bez powodu nazywa się je „chilijskim cudem natury". Zobacz gejzery El Tatio

Redakcja
13.12.2017 13:06
Nie bez powodu nazywa się je „chilijskim cudem natury". Zobacz gejzery El Tatio
fot. Flickr

Ta niezwykła atrakcja, ukryta na skraju pustyni Atacama w Chile, to aż 80 aktywnych gejzerów. Podobno najpiękniej prezentują się tuż przed wschodem słońca. Przez kłęby pary wydobywającej się z wnętrza ziemi przechodzą wówczas promienie słoneczne i tworzą niesamowite refleksy świetle. Warto chociaż raz w życiu zobaczyć to miejsce.

Do tego niezwykłego cudu natury nie jest tak łatwo się dostać. Aby zdążyć na miejsce przed świtem, trzeba opuścić miasteczko San Pedro de Atacama najpóźniej o trzeciej rano. El Tatio znajduje się na wysokości 4300 m n.p.m. i jest uznawane za najwyżej położone pole gejzerów na świecie.

Gejzery El Tatio
fot. Pixabay

Największa aktywność gejzerów ma miejsce na krótko przed wschodem słońca, kiedy w ciągu kilkudziesięciu minut temperatura powietrza wzrasta o około 10 st. Celsjusza. Ta gwałtowna zmiana powoduje wydobywanie się z wnętrza ziemi olbrzymich ilości pary oraz fontann wody strzelających na kilka metrów w górę. W niektórych kraterach ciśnienie wody jest tak duże, że wyczuwa się drżenie otaczającego je gruntu.

Właśnie rano można być świadkiem najpiękniejszego spektaklu. Przez kłęby pary wydobywającej się z gejzerów przechodzą promienie wschodzącego słońca i tworzą magiczne widowisko świetlne. W tak niezwykłej scenerii warto zażyć kąpieli w naturalnym basenie z wodą termalną.

Gejzery El Tatio
fot. East News

Za oficjalną datę odkrycia El Tatio przyjmuje się rok 1918. Niedługo później podjęto próby pozyskania energii z gejzerów, które ostatecznie zakończyły się niepowodzeniem. Na przestrzeni ostatnich 10 lat gejzery stały się prawdziwą atrakcją turystyczną – chilijski cud natury odwiedza rocznie około 70 tys. turystów. 

___

RadioZET.pl/NC