Zamknij

Niebezpieczna moda na selfie. Zbiera setki ofiar wśród turystów

Nina Czochara
28.06.2019 13:43
Selfie
fot. Pixabay

Na całym świecie podczas robienia sobie zdjęć zginęło co najmniej 259 osób. Moda na selfie zbiera śmiertelne żniwo wśród turystów próbujących uchwycić idealny kadr.

Agencja AFP podkreśla, że z każdym rokiem ofiar robienia sobie selfie jest coraz więcej, ponieważ coraz lepsze smartfony i tak zwane selfie-sticki skłaniają ludzi do podejmowania coraz większego ryzyka, by wykonać idealne zdjęcie. 

W wyniku selfie zginęło już 259 osób

Wypadki podczas robienia selfie pod lupę wzięła grupa badaczy z All India Institutes of Medical Sciences (AIIMS), organizacji zrzeszającej uczelnie medyczne z New Delhi.  Pod uwagę wzięto doniesienia prasowe od października 2011 roku do listopada 2017 roku. Okazuje się, że nieodpowiedzialne robienie selfie doprowadziło do śmierci 259 osób. Większość ofiar to mężczyźni (72 proc.) oraz osoby poniżej 30 roku życia.

Najwięcej ofiar selfie odnotowano w Indiach - jak dotąd w kraju tym, w którym na 1,3 miliarda mieszkańców przypada 800 milionów telefonów komórkowych - w czasie robienia selfie zginęło 159 osób (ponad połowa wszystkich zgonów z tego powodu na świecie). W Indiach dochodziło do licznych przypadków śmiertelnego potrącania osób przez pociągi w czasie robienia selfie. W związku z dużą liczbą ofiar w Indiach powstało nawet 16 stref, w których robienie selfie jest zakazane. 

Zobacz także

Do sporej liczny śmiertelnych wypadków z powodu selfie doszło również w Rosji, Stanach Zjednoczonych i Pakistanie. W Rosji doszło między innymi do tragedii, gdy jeden z turystów zrobił sobie zdjęcie z miną lądową. W USA najczęściej ofiary selfie ginęły w wyniku postrzelenia się.

Władze popularnej wśród Polaków Chorwacji za pośrednictwem profilu na Twitterze zwróciły się do turystów z prośbą o zaprzestanie robienia "groźnych selfie" po tym, jak Kanadyjczyk cudem przeżył upadek z wysokości ponad 70 metrów w znanym Parku Narodowym Jezior Plitwickich

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: rp.pl

___

RadioZET.pl/NC