Zamknij

Niebezpieczne wulkany budzą się do życia. W ostatnim czasie doszło do kilku erupcji

07.12.2020 14:32
Wulkan w Indonezji
fot. AP/Associated Press/East News

W ostatnim czasie na świecie notuje się wzmożoną aktywność wulkaniczną i sejsmiczną. W różnych rejonach świata doszło do wybuchu kilku wulkanów, zagrażając życiu tysięcy ludzi. Co więcej, zanotowano silne trzęsienia ziemi. Niebezpieczne żywioły sieją coraz większe spustoszenie. 

Ostatnie informacje z różnych zakątków świata są bardzo niepokojące. W ostatnim czasie doszło do erupcji wulkanów we Włoszech, w Indonezji oraz Japonii. Do tego silne trzęsienia ziemi nawiedziły Alaskę, Rosję, Chile oraz Argentynę. Naukowcy alarmują.

Wulkany Lewotolo, Sinabung i Semeru w Indonezji

Do wybuchu Lewotolo doszło pod koniec listopada na indonezyjskiej wyspie Lembada. Wulkan wyrzucił w niebo strumień popiołu i odłamki skalne na wysokość czterech kilometrów. Mieszkańcy z okolicznych miejscowości wpadli w panikę i zaczęli uciekać. Ze zbocza góry ewakuowano mieszkańców 28 wiosek, czyli ok. 3 tysięcy osób. 

Wcześniej doszło do wybuchu wulkanu Sinabung na wyspie Sumatra. Ogromne ilości gazów i pyłów wzbiły się na wysokość ponad pięciu kilometrów. 

Niebezpieczna była również erupcja wulkanu Semeru na wyspie Jawa. Tysiące ludzi zostało ewakuowanych. Wulkan wyrzucił z siebie tak duże ilości popiołów, że stworzyły one chmury burzowe, z których biły pioruny.

Wciąż aktywny pozostaje też wulkan Merapi, który leży na indonezyjskiej wyspie Jawa. Naukowcy ostrzegają, że jeśli dojdzie do erupcji, może ona stanowić niebezpieczeństwo dla milionów ludzi. Wszystko dlatego, że podnóża Merapi są bardzo gęsto zaludnione. W przeszłości wulkan wybuchał wiele razy i zawsze kończyło się to ludzką tragedią. 

Jak alarmują eksperci, w Indonezji znajduje się aż 130 aktywnych wulkanów, które w każdej chwili mogą wybuchnąć. Do kolejnej erupcji może dojść nawet za kilka tygodni. 

Zobacz także

Wulkan Etna we Włoszech

Mieszkańcy włoskiej Sycylii z zaniepokojeniem spoglądają w kierunku najwyższego w Europie wulkanu Etna, który właśnie się obudził. Do erupcji doszło z dwóch otworów w południowo-wschodnim kraterze. Na szczęście wybuch nie stanowił zagrożenia dla ruchu lotniczego i mieszkających w pobliżu osób, ale wywołał ogromną panikę. 

Wulkan na Sycylii wybuchał kilka razy w ciągu ostatnich lat. W marcu 2017 roku erupcja Etny spowodowały ogromne szkody. W wyniku wybuchu ucierpiało 10 osób.

Wulkan Sakurajima w Japonii

To nie koniec erupcji w ostatnim czasie. Do wybuchu wulkanu Sakurajima doszło na japońskiej Kiusiu. Na wysokość kilku kilometrów wzbiły się ogromne ilości pyłu wulkanicznego oraz odłamków skalnych.  Eksperci ostrzegają, że w najbliższym czasie może dojść do silniejszych wybuchów. To bardzo niepokojące informacje dla mieszkańców okolicznych terenów - podnóża wulkanu zamieszkiwane są przez około pół miliona ludzi.

Zobacz także

Trzęsienia ziemi w różnych częściach świata

Erupcjom bardzo często towarzyszą silne trzęsienia ziemi.  Zanotowano je między innymi w Rosji, w Cieśninie Tatarskiej, jak też i na Wyspach Balleny'ego w pobliżu Nowej Zelandii. Silne wstrząsy miały też miejsce na granicy Argentyny i Chile w Ameryce Południowej. Odnotowano je również u wybrzeży Wysp Lisich na Alasce.

Zobacz także

Źródło: BBC, twojapogoda.pl, RadioZET