Zamknij

Niebezpieczny cyklon zbliża się do wybrzeży Indii. Władze ewakuują tysiące osób

25.05.2021 15:03
Cyklon
fot. Shutterstock

W związku ze zbliżającym się do Indii cyklonem władze podjęły decyzję o ewakuacji tysięcy mieszkańców ze wschodnich regionów Indii. Niebawem bowiem w ląd ma uderzyć Yaas.

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że w Indie uderzył jeden z najsilniejszych cyklonów w ciągu ostatnich 20 lat. Mowa o Tauktae, który sprawił, że ponad 150 tys. musiało się ewakuować w głąb lądu, a kilkunastu odebrał on życie.

Zaledwie tydzień później nad wodami okalającymi Indie narodził się kolejny tajfun. Tym razem nadano mu nazwę Yaas. Kiedy tylko specjaliści zarejestrowali jego utworzenie się, władze wydały decyzję o ewakuowaniu ludności. Obywatele wschodnich krańców kraju musieli pozostawić swój dobytek i uciekać, aby ochronić zdrowie i życie.

Niebezpieczny cyklon zbliża się do wybrzeży Indii. Władze ewakuują tysiące osób

Cyklon Yass, który uformował się nad Zatoką Bengalską, zmierza w stronę Indii. Niebezpieczne zjawisko niesie za sobą silne wiatry, które mogą osiągać prędkość nawet 180 km/h. Kiedy uderzy w ląd, mogą poważnie zagrażać mieszkańcom.

Specjaliści nie mają wątpliwości, że tajfun nadejdzie nad kraj od strony wschodniej. W najgorszej sytuacji są mieszkańcy stanów Orisa i Bengal Zachodni. To właśnie stąd ewakuowana jest ludność. Władze Indii podjęły bowiem decyzję o tym, że tysiące ludzi powinno przenieść się na czas złej pogody w głąb kontynentu.

Na razie ewakuowano 1,5 tys. ludzi z Bengalu Zachodniego i ok. 6,5 tysiąca osób z Orisy. Jak podaje TVN Meteo, dodatkowo wstrzymano też możliwość łowienia ryb i wykonywania innej pracy na morzu.

Meteorolodzy przewidują, że cyklon wywoła też sztorm, którego fale mogą osiągać nawet 4 m wysokości. One także mogą wyrządzić na lądzie duże szkody.

Źródło: TVN Meteo