Zamknij

Niebezpieczny wulkan budzi się do życia. Władze Indonezji wydały ostrzeżenia dla mieszkańców

18.06.2021 13:56
Wulkan w Indonezji
fot. Shutterstock

W ostatnim czasie uaktywnił się stratowulkan Lewotolo, który leży w północno-środkowej części wyspy Lembata, w Indonezji. Stożek wyrzuca w powietrze pył, popiół wulkaniczny, ale też skały, przez co zagraża mieszkańcom. Władze wydały ostrzeżenia, aby nie zbliżać się do tej góry.

Na początku tygodnia w Indonezji doszło do erupcji wulkanu Lewotolo. Stożek, który leży na wyspie Lembata, zaskoczył mieszkańców - wystrzelił w powietrze gęstą chmurę pyłu i dymu. Od tamtej pory nie daje lokalnym spać spokojnie.

16 czerwca góra znów dała o sobie znać. Jednak tym razem władze postanowiły wydać odpowiednie ostrzeżenia i zasugerowały, aby nie zbliżać się do krateru Lewotolo. Nie powinno się podchodzić do niego bliżej niż na odległość 3 km.

Niebezpieczny wulkan budzi się do życia. Władze Indonezji wydały ostrzeżenia dla mieszkańców

Lewotolo leży w północno-środkowej części wyspy Lembata i ma wysokość 1423 m n.p.m. W ostatnim czasie wulkan znów się uaktywnił. Już od tygodnia zagraniczne media podają informacje, że regularnie dochodzi tu do erupcji.

16 czerwca doszło do kolejnego wybuchu. To właśnie wtedy z krateru wystrzeliła w powietrze chmura dymu i materiału wulkanicznego. Specjaliści oszacowali, że dotarła ona na wysokość aż 2400 m.

Lokalne władze wydały alarmy i poinformowały o zagrożeniu związanym z erupcją. Rekomendowano, aby mieszkańcy trzymali się jak najdalej od stożka, gdyż mogła im zagrażać nie tylko lawa, ale też wyrzucane przez niego skały i bomby wulkaniczne.

Do sieci trafiły nagrania, które pokazują ostatnią aktywność Lewotolo. Musicie to zobaczyć.

Źródło: Volcano Discovery