Zamknij

Niedźwiedź grasuje po posesjach w Zakopanem. TPN apeluje o ostrożność [WIDEO]

16.09.2021 11:27
Niedźwiedź w Zakopanem
fot. Shutterstock

Na terenie Zakopanego, w rejonie Gubałówki i Furmanowej, turyści i mieszkańcy zaobserwowali spacerującego niedźwiedzia. Zwierzę najprawdopodobniej poszukuje pożywienia przed zbliżającą się zimą. Przyrodnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. 

Od kilku dni policja i pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego otrzymują zgłoszenia, że w okolicy Gubałówki grasuje niedźwiedź. Drapieżnik podchodzi do posesji mieszkańców i szpera w śmietnikach. Władze parku apelują odpowiednie zabezpieczenie odpadów, które kuszą dzikie zwierzęta.

Zakopane. Niedźwiedź grasuje po posesjach mieszkańców 

– Niedźwiedzie są wyjątkowo aktywne w okresie jesiennym. Przygotowują swój organizm do długiego zimowego snu, a do tego potrzebna jest duża ilość energii, która gromadzą, jedząc to, co znajdą – tłumaczy Marek Kot z Tatrzańskiego Parku Narodowego, cytowany przez "Gazetę Krakowską". 

W ostatnich dniach mieszkańcy Podhala zaobserwowali te dzikie zwierzęta w rejonie tatrzańskich wiosek i osiedli.

Jednemu z mieszkańców udało się uchwycić na nagraniu niedźwiedzia spacerującego na Gubałówce, nieopodal parkingu i samochodów.

Przyrodnicy ostrzegają mieszkańców i turystów, że spotkanie z drapieżnikiem może być bardzo niebezpieczne. Właśnie dlatego apelują, aby w razie zaobserwowania tego drapieżnika nie zbliżać się do niego, ale spokojnie się oddalić.

Podkreślają jednocześnie, że dzikie zwierzęta podchodzą blisko domów w poszukiwaniu pożywienia, które znajdują w śmietnikach. Dlatego tak ważne jest, aby zabezpieczać przydomowe kosze na śmieci i kontenery, w których mogą znajdować się resztki jedzenia. 

Wzmożoną aktywność niedźwiedzi obserwuje się zwykle do końca października lub dłużej. Wszystko zależy od pogody panującej w górach. 

Źródło: Tygodnik Podhalański, Gazeta Krakowska