Zamknij

Nie żyje turystka, która zaraziła się bakterią w Morzu Bałtyckim u wybrzeży Niemiec

16.08.2021 09:14
Turyści nad Morzem Bałtyckim
fot. Mateusz Grochocki/East News

Kobieta, która zaraziła się bakterią Vibrio vulnificus podczas kąpieli w Bałtyku, 27 lipca zmarła. Eksperci alarmują o ostrożność i ostrzegają - szczególnie osoby z grup ryzyka - przed pływaniem w Morzu Bałtyckim.

W jednym z niemieckich szpitali pod koniec lipca zmarła kobieta, która zakaziła się niebezpieczną bakterią w Bałtyku. Okazuje się, że w trakcie jednej z kąpieli w morzu zainfekowana została Vibrio vulnificus - przecinkowcem z rodziny Vibrionaceae.

Do zarażenia doszło prawdopodobnie poprzez otwartą ranę, z którą turystka pływała w Morzu Bałtyckim. W wielu przypadkach zakażenie bakterią, o której mowa, wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów w postaci biegunki czy infekcji ran. W skrajnych sytuacjach jednak może doprowadzić do śmierci. Narażone są na nią osoby z grup ryzyka.

Niemcy: Nie żyje turystka, która zaraziła się bakterią w Morzu Bałtyckim

27 lipca w jednym ze szpitali na terenie Szlezwika-Holsztynu zmarła kobieta, która zaraziła się niebezpieczną bakterią w Bałtyku. Turystka zakaziła się Vibrio vulnificus. Jest to przecinkowiec z rodziny Vibrionaceae o pojedynczej spolaryzowanej wici, wyróżniający się spośród innych przecinkowców zdolnością rozkładania laktozy.

Do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku zjedzenia surowych lub niedogotowanych owoców morza lub poprzez kontakt bakterii z otwartą raną. W tym drugim przypadku dochodzi do infekcji, która w skrajnych sytuacjach może doprowadzić nawet do śmierci.

Kobieta, która zmarła w wyniku kontaktu z bakterią, prawdopodobnie pływała po Bałtyku z otwartą raną. Do tego jednak mogła należeć do grupy ryzyka, w której znajdują się osoby podatne na tego typu infekcje i różne powikłania. Najczęściej są to ludzie z osłabioną odpornością, chorujący na raka lub też z przewlekłymi dolegliwościami ze strony nerek lub wątroby. Eksperci alarmują, że tacy turyści powinni unikać kąpieli w Morzu Bałtyckim właśnie z uwagi na występowanie tutaj niebezpiecznych dla nich przecinkowców.

Od 2003 r. stwierdzono co najmniej 8 przypadków zakażeń śmiertelnych Vibrio vulnificus na niemieckim wybrzeżu Bałtyku, z czego w 2019 r. były to co najmniej cztery przypadki.

Źródło: Onet, turysci.pl