Zamknij

Niemcy wprowadzą całkowity zakaz lotów? "Potrzebne drastyczne środki w walce z pandemią"

27.01.2021 14:59
Samolot
fot. Shutterstock

Niemcy rozważają wprowadzenie zakazu lotów do kraju, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się nowej mutacji koronawirusa – podaje "Bild". Na podobny ruch zdecydowały się w ostatnim czasie władze Izraela. 

W trakcie wewnętrznej wideokonferencji kanclerz Angela Merkel domagała się drastyczniejszych środków w walce z pandemią, z zakazem podróży włącznie. 

Niemcy rozważają wprowadzenie zakazu podróży 

Jak podaje "Bild", szefowa niemieckiego rządu domagała się wprowadzenia bardziej surowych restrykcji. Wyjaśniła, że z powodu mutacji koronawirusa Niemcy siedzą "na beczce prochu" i absolutnie nie jest pewne, że lockdown zostanie zniesiony w połowie lutego.

– Sprawa się nam wymknęła. Musimy być jeszcze bardziej rygorystyczni, gdyż w przeciwnym razie znajdziemy się za 14 dni ponownie tam, gdzie byliśmy – cytuje gazeta wypowiedź Angeli Merkel. 

Zobacz także

Kanclerz jest szczególnie zaniepokojona niesłabnącym zainteresowaniem Niemców do podróży, które mogą przyczynić się do sprowadzenia nowej mutacji koronawirusa do ich kraju. 

Właśnie dlatego, jak donosi „Bild”, Merkel chciałaby zniechęcić rodaków do podróży. „Podróżowanie musi stać się nieatrakcyjne, niewygodne, na przykład poprzez kwarantannę” – powiedziała.

Wśród zapowiedzianych środków bezpieczeństwa pojawiły się ściślejsze kontrole graniczne, w szczególności z krajami uznanymi za obszary wysokiego ryzyka zarażenia, ale także ograniczenie ruchu lotniczego do Niemiec do prawie zera, tak jak zrobił to rząd Izrael.

Obecnie podróżni przylatujący do Niemiec z obszarów wysokiego ryzyka (w tym także z Polski) są zobowiązani przedstawić na lotnisku ujemny wynik testu na obecność koronawirusa. Kilka dni temu przedłużono w Niemczech twardy lockdown i wprowadzono nowe ograniczenia.

Źródło: Deutsche Welle, PAP