Zamknij

Niemcy luzują obostrzenia dla podróżujących. Polacy muszą uważać na "prawną pułapkę"

14.05.2021 12:54
Niemcy - kontrola koronawirus
fot. Shutterstock

Niemieckie władze łagodzą przepisy dotyczące zagranicznych podróży. Od 13 maja można jeździć m.in. do Polski, Grecji, Hiszpanii czy Włoch bez konieczności odbywania kwarantanny po powrocie – o ile ma się negatywny wynik testu lub jest się zaszczepionym przeciwko COVID-19. Polacy muszą jednak uważać na pewną "prawną pułapkę". 

Zgodnie z nowymi regulacjami podróżni po powrocie z krajów "podwyższonego ryzyka", takich jak Grecja, Austria, Hiszpania, Włochy, Szwajcaria, nie będą przechodzili kwarantanny. Wystarczy dokument potwierdzający negatywny wynik testu wykonanego w ciągu 48 godzin od powrotu albo fakt zaszczepienia przeciwko Covid-19.

Za obszar podwyższonego ryzyka od 9 maja uznawana jest również Polska (wcześniej była na czerwonej liście "wysokiego ryzyka"). To oznacza, że nasz kraj obowiązują nowe, złagodzone zasady wjazdu. Jednak nie od razu. Okazuje się, że z powodu "prawnej pułapki" Polacy będą musieli poczekać na zmiany aż do 19 maja. 

Niemcy. Zmiany zasad wjazdu do kraju

Jak zauważa "Deutsche Welle", "osoba, która jeszcze 8 maja była w Polsce, a wjeżdża do Niemiec w ciągu kolejnych 10 dni (czyli do 18 maja) powinna stosować się do surowszych zasad obowiązujących przy wjeździe z obszaru wysokiego ryzyka. W praktyce oznacza to konieczność posiadania do 18 maja negatywnego wyniku testu już przy wjeździe do Niemiec. Nie można też liczyć na szybkie zwolnienie z kwarantanny" – podkreślono. 

W ramach nowych regulacji zaszczepieni przeciwko Covid-19 preparatami, zatwierdzonymi w Unii Europejskiej (AstraZeneca, Pfizer/BionTech, Moderna i Johnson & Johnson) oraz ozdrowieńcy są traktowani tak samo jak osoby, które przeszły test na obecność wirusa i miały negatywny wynik. 

Dopuszczalne są szybkie testy antygenowe (nie starsze niż 48 godzin) i testy PCR (nie starsze niż 72 godziny). Z kolei zaświadczenie o przebyciu zarażenia koronawirusem musi opierać się o test PCR z wynikiem pozytywnym, przeprowadzony w okresie od 6 miesięcy do 28 dni temu. 

Kogo wciąż obowiązuje kwarantanna?

W przypadku przyjazdu z kraju, gdzie występują warianty koronawirusa – m.in. z Indii, Brazylii, Republiki Południowej Afryki – wszyscy, także zaszczepieni, muszą przejść testy na obecność wirusa oraz odbyć 14-dniową kwarantannę po powrocie.

Osoby powracające z krajów, gdzie jest wysoka liczba dziennych zakażeń – m.in. z Egiptu, Kostaryki, Francji, Chorwacji, Holandii - muszą nie tylko pokazać negatywny wynik testu, ale także przejść 10-dniową kwarantannę, chyba że kolejny test zrobiony po pięciu dniach również będzie negatywny. Kwarantanna nie dotyczy ozdrowieńców i zaszczepionych przeciwko Covid-19.

Niemiecki resort zdrowia, jak podała DPA, przygotował regulacje, mające ułatwić planowanie wakacji w Europie. Przykładowo, zaszczepieni rodzice mogą podróżować z nieszczepionymi dziećmi. Dzieci poniżej 6 roku życia nie muszą przechodzić testów ani być ozdrowieńcami.

Federalny minister zdrowia Jens Spahn zapowiedział, że w ciągu kilku tygodni gotowe będą elektroniczne paszporty szczepień. „Ruszymy z nimi w drugiej połowie drugiego kwartału” – poinformował.

Źródło: TVN24, PAP