Zamknij

Nowe zasady dla przylatujących do Niemiec. Wzmocniono też kontrole na granicy z Polską

31.03.2021 08:15
Niemcy - granice
fot. Shutterstock

W Niemczech weszły w życie zmiany w przepisach wjazdowych. Wszystkie osoby chcące udać się do Niemiec samolotem muszą wcześniej przejść test na koronawirusa – wjazd do kraju jest możliwy wyłącznie z wynikiem negatywnym. Co więcej, przez najbliższe 8–14 dni zostaną wzmocnione kontrole na granicach lądowych, w szczególności z Francją, Danią i Polską.

Od wtorku (30 marca) weszły w życie zmiany w przepisach dotyczących wjazdu do Niemiec. Nowe przepisy obowiązują niezależnie od sytuacji epidemicznej w kraju, z którego ktoś przylatuje do Niemiec.

Niemcy. Negatywny wynik testu przed wylotem

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami maksymalnie 48 godzin przed podróżą do Niemiec należy wykonać test na obecność Covid-19. Nowy przepis ma obowiązywać do 12 maja.

Koszt testów ponoszą podróżujący. Jeśli wynik testu, który należy wykonać przed wylotem, jest pozytywny, podróżni nie mogą wyjechać do Niemiec i muszą poddać się kwarantannie zgodnie z przepisami kraju, w którym przebywają. Jednak nawet negatywny wynik nie wyklucza automatycznie kwarantanny w Niemczech – nadal obowiązują odpowiednie przepisy na szczeblu krajów związkowych, dotyczące osób powracających z obszarów zagrożonych koronawirusem.

We wtorek minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer poinformował też, że policja federalna może przeprowadzać kontrole na granicach, na których nie zarządzono dotąd kontroli stacjonarnych, zwłaszcza przed świętami wielkanocnymi i po tym okresie.

Osoby wjeżdżające do kraju z Danii, Francji czy Polski mogą się spodziewać kontroli w ciągu najbliższych 8-14 dni. Policja krajów związkowych ma wspierać policję federalną w tym zadaniu. Nie będzie natomiast w RFN zakazu wyjazdów zagranicznych.

Tłumy turystów z Niemiec poleciało na wakacje na Majorce

Rząd federalny zwrócił się do swoich obywateli o powstrzymanie się od podróżowania po kraju i za granicę ze względu na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem.

Mimo apeli w miniony weekend turyści z Niemiec tłumnie ruszyli na Majorkę. Jak przekazały służby lotniska w Palmie, same tylko samoloty firmy Eurowings leciały na wyspę 44 razy z dziewięciu niemieckich lotnisk w sobotę i niedzielę.

Hiszpańska wyspa została 14 marca usunięta z listy obszarów zagrożonych koronawirusem, co wyeliminowało wymóg kwarantanny po podróży powrotnej.

Źródło: gov.pl, PAP