Zamknij

Niemcy. Polskie województwa na liście "stref ryzyka". Co to oznacza dla podróżujących?

16.10.2020 16:30
Mężczyzna w maseczce
fot. Shutterstock

Niemcy zaktualizowały listę obszarów "podwyższonego ryzyka" w związku z pandemią koronawirusa. Na liście tej znalazło się pięć polskich województw - kujawsko-pomorskie, małopolskie, podlaskie, pomorskie i świętokrzyskie. Podróż z tych regionów Polski pociąga za sobą konieczność odbycia kwarantanny.

Niemcy po raz pierwszy rozszerzyły na Polskę strefę zagrożenia koronawirusowego – tak wynika z opublikowanego raportu Instytutu im. Roberta Kocha (RKI), odpowiadającego za walkę z epidemią. Wiąże się to ze sporymi ograniczeniami i utrudnieniami dla podróżujących. 

5 polskich województw w "strefie ryzyka". Co to oznacza?

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w zakładce dotyczącej Niemiec:

"Od soboty, 17.10.2020 roku, godz. 0:00, województwa kujawsko-pomorskie, małopolskie, podlaskie, pomorskie i świętokrzyskie są uznawane za obszar podwyższonego ryzyka".

Oznacza to, że osoby przyjeżdżające do Niemiec z takich województw muszą:

  • zgłosić swój adres pobytu miejscowemu urzędowi ds. zdrowia (telefonicznie lub mailowo),
  • przedłożyć negatywny wynik testu na COVID-19 (przeprowadzonego w ciągu ostatnich 48 godzin, wynik musi być w języku angielskim lub niemieckim)
    lub
    wykonać taki test bezpośrednio po wjeździe do Niemiec (testy wykonywane w Niemczech są darmowe),
  • lub poddać się 14-dniowej kwarantannie.

Listę punktów przeprowadzających testy w Niemczech można znaleźć na stronach internetowych kraju związkowego lub uzyskać pod numerem telefonu 116 117. W przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu, to urząd ds. zdrowia decyduje o zniesieniu kwarantanny. 

Z obowiązku kwarantanny i testów zwolnione są m.in. osoby, które podróżują tranzytem przez Niemcy. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Takie same restrykcje RKI rozciągnął teraz także między innymi na Włochy, na razie na regiony Kampanii i Ligurii oraz na całą kontynentalną Francję, całą Holandię i całą Słowację. Do uznanych już wcześniej za zagrożone szwajcarskich kantonów Genewa i Vaud dodano obecnie osiem kolejnych, w tym Zurych i Fryburg.

Źródło: gov.pl, PAP