Zamknij

Zaszczepieni i ozdrowieńcy bez restrykcji? Rząd Niemiec planuje zmiany

06.05.2021 10:40
Niemcy lockdown
fot. AP/Associated Press/East News

Rząd Niemiec zgodził się na złagodzenie restrykcji wobec osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 i ozdrowieńców – poinformowała minister sprawiedliwości, Christine Lambrecht. Decyzje te określono jako pierwszy krok w przywracaniu praw obywateli w dobie pandemii.

Przyjęte przez gabinet zmiany muszą zostać jeszcze zaakceptowane przez obie izby parlamentu. Propozycja łagodzenie restrykcji wobec osób zaszczepionych i ozdrowieńców wywołuje jednak liczne kontrowersje. Powstają obawy, że może to prowadzić do napięć, bo nie wszyscy mieli już szansę się zaszczepić.

Niemcy łagodzą restrykcje dla zaszczepionych i ozdrowieńców

Zaproponowane zmiany przewidują, że osoby w pełni zaszczepione, lub te, które wyzdrowiały po przebyciu choroby spowodowanej zakażeniem (tzw. ozdrowieńcy), nie będą już musiały okazywać negatywnego wyniku testu, by udać się na zakupy, do fryzjera lub na wycieczkę turystyczną.

Nie będzie ich też obowiązywać nocna godzina policyjna i będą mogły spotykać się prywatnie bez ograniczeń. Nadal jednak będą musiały nosić maseczki w miejscach publicznych i zachowywać dystans wobec innych osób.

Lambrecht podkreśliła, że restrykcje, które mają zahamować szerzenie się pandemii i zapobiec przeciążeniu służby zdrowia, muszą być łagodzone, kiedy znikają powody ich wprowadzenia. – Jeżeli ryzyko transmisji wirusa znacznie spada, musi to być wzięte pod uwagę i to zrobiliśmy – powiedziała.

Koronawirus w Niemczech. 8 proc. zaszczepionej populacji

W pełni zaszczepionych jest ok. 8 proc. ludności Niemiec, a ponad 28 proc. otrzymało pierwszą dawkę. Tempo szczepień znacznie się zwiększyło. Rząd ma nadzieję, że restrykcje obowiązujące od listopada zostaną wkrótce odwołane.

Propozycja wprowadzenia specjalnych przywilejów dla ozdrowieńców i zaszczepionych stwarza nie nie tylko ryzyko powstawania napięć ze strony osób, które nie zdążyły przyjąć szczepionki. Wprowadzanie takich zmian może również okazać się trudne dla władz lokalnych.

Inni dowodzą jednak, że może to okazać się zachętą do szczepień. Według badać Instytutu Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI) zaszczepić się chce 72 proc. Niemców.

Źródło: PAP