Zamknij

Jedno z największych lotnisk w Niemczech ogłosiło upadłość. Kiedyś port obsługiwał 4 mln pasażerów rocznie

20.10.2021 16:15
Lotnisko Frankfurt-Hahn
fot. Shutterstock

Przedstawiciele lotniska pasażerskiego Frankfurt-Hahn złożyli wniosek o upadłość – informują niemieckie media. Przed pandemią port lotniczy obsługiwał nawet 4 mln pasażerów rocznie. 

Lotnisko Hahn, położone 120 kilometrów od Frankfurtu, było niegdyś wśród 10 największych lotnisk pasażerskich w Niemczech. Przez lata działało też jako jedna z największych baz popularnej taniej linii Ryanair.

Gigantyczny kryzys branży lotniczej wywołanej pandemią oraz wcześniejsze problemy finansowe spółki zmusiły zarządcę lotniska do złożenia wniosku o rozpoczęcie postępowania upadłościowego.

Lotnisko Frankfurt-Hahn ogłosiło upadłość

Informacja o upadłości portu Frankfurt-Hahn pojawiła się we wtorek (20 października), chociaż o problemach tego lotniska wiadomo było już od dawna. Chodziło tu przede wszystkim o kłopoty chińskiego koncernu HNA, który ma 82,5 procent udziałów w porcie i sam zgłosił wniosek o bankructwo.

Niedawno w Chinach zatrzymano też kierownictwo borykającej się z problemami finansowymi grupy HNA. Podkreślano wówczas, że nie ma to żadnego wpływu na działalność niemieckiego portu. Stało się jednak inaczej.

Przedstawiciele lotniska Hahn ostatecznie zostali zmuszeni do złożenia w sądzie w Bad Kreuznach wniosku o upadłość. 

Problemy finansowe niemieckiego lotniska

Jeszcze kilka lat temu Frankfurt-Hahn było jednym z największych lotnisk pasażerskich w kraju. W rekordowym 2007 roku port obsłużył ponad 4 mln pasażerów. W kolejnych latach wyniki były dużo gorsze, co miało związek z przeniesieniem części operacji przez Ryanaira na główne lotnisko we Frankfurcie. Dla porównania w 2019 roku lotnisko obsłużyło już niecałe 2 mln pasażerów. Pandemia tylko pogorszyła sytuację – w 2020 roku port zanotował 70-procentowy spadek liczby podróżnych w skali roku.

Zarządzający portem Frankfurt-Hahn liczyli na dotacje od niemieckiego rządu. To się jednak nie wydarzyło. Narastające zadłużenia sprawiły, że lotnisko ogłosiło niewypłacalność.

Sąd wyznaczył na tymczasowego syndyka masy upadłościowej frankfurckiego adwokata, Jana Markusa Plathnera. Przekazał on informację, że na razie lotnisko będzie działało bez większych zmian.

Źródło: Deutsche Welle, Business Insider, Fly4free