Zamknij

Niezwykłe odkrycie w największej jaskini świata. Jest jeszcze dłuższa niż zakładano

15.09.2021 13:49
Jaskinia Mamucia
fot. Shutterstock

Do tej pory Jaskinia Mamucia, której tunele mają łącznie 651 km, uznawana była za najdłuższą na świecie. Niedawno jednak dokonano w niej niezwykłego odkrycia. Okazuje się, że może być jeszcze dłuższa, niż zakładano. Wszystko dlatego, że odnaleziono w niej kolejne korytarze.

W ostatnim czasie w Jaskini Mamuciej, która leży w Stanach Zjednoczonych, prowadzone są badania. Grupa specjalistów weszła do środka tego obiektu, aby stworzyć jego nowe mapy. I właśnie wtedy dokonali niezwykłego odkrycia.

Otóż okazało się, że w trakcie eksploracji korytarzy eksperci natknęli się na zupełnie nowe tunele. Szacuje się, że mogą mieć one nawet 12 km długości. Po zakończeniu badań może się okazać konieczne zaktualizowanie wielkości słynnej jaskini.

Niezwykłe odkrycie w największej jaskini świata. Jest jeszcze dłuższa niż zakładano

Jaskinia Mamucia to najdłuższa jaskinia świata. Znajduje się w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kentucky i leży na terenie Parku Narodowego Jaskini Mamuciej. Łączna długość jej korytarzy wynosi ponad 651 km. Warto dodać, że na dnie jednego z jej szybów znajduje się jezioro, a dodatkowo systemy tuneli przecinają 2 rzeki.

W ostatnim czasie na terenie obiektu prowadzone są prace nad jego mapowaniem - grupa specjalistów przemierza wąskie korytarze jaskini, aby stworzyć jej nowe mapy. W trakcie tych badań dokonano zresztą niezwykłego odkrycia.

Okazuje się, że w Jaskini Mamuciej znajduje się przynajmniej 12 km nieopisanych do tej pory korytarzy. Natknięto się na nie podczas ostatniej wyprawy. Uwzględnione zostaną w jej pomiarach dopiero po zakończeniu badań.

Jak podaje portal Onet, już w 1969 r. jaskinia ta została okrzyknięta najdłuższą na świecie. A wówczas liczyła jedynie 104 km. Od tamtej pory kolejne eksploracje przyniosły nowe odkrycia i dzisiaj liczy ich (oficjalnie) 651 km.

Źródło: Onet