Zamknij

Niezwykłe świetlne zjawisko na Kasprowym Wierchu. Turyści zaobserwowali widmo Brockenu

30.11.2020 10:00
Kasprowy Wierch
fot. Shutterstock

Na facebookowej stronie portalu Tatromaniak pojawiły się zdjęcia zjawiska, które można było ostatnio zaobserwować na Kasprowym Wierchu. Przebywający w górach turyści mieli okazję zobaczyć niezwykłe widmo Brockenu. Tylko spójrzcie, jak się prezentowało w Tatrach.

Tatry to jedne z najbardziej urokliwych gór w Polsce. Co roku tysiące turystów udają się tutaj, by zdobywać kolejne szczyty i obserwować lokalną przyrodę. W trakcie wędrówek mają okazję obserwować zjawiska, o których niektórym nawet się nie śniło.

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że zdjęcia tatrzańskich szczytów wystających znad grubej warstwy chmur podbiły internet. W ostatnich dniach turyści będący obecnie w tym regionie mieli okazję zobaczyć jeszcze bardziej niezwykłą rzecz. Na Kasprowym Wierchu pojawiło się widmo Brockenu! Zdjęcia zjawiska optycznego trafiły do sieci i błyskawicznie zebrały mnóstwo polubień. Musicie to zobaczyć.

Niezwykłe zjawisko na Kasprowym Wierchu. Na szczycie można było zobaczyć widmo Brockenu

Droga na Kasprowy Wierch jest zdecydowanie jednym z najpiękniejszych szlaków w Polsce. Nic dziwnego, że o każdej porze roku można tu spotkać turystów. W ostatnich dniach mieli oni okazję doświadczyć tutaj czegoś niezwykłego.

Na facebookowej stronie serwisu Tatromaniak pojawiły się zdjęcia pięknego zjawiska optycznego, jakie podróżnicy obserwowali na Kasprowym Wierchu. Na szczycie dobrze widoczne było widmo Brockenu. Fotografie ukazujące ten widok trafiły do sieci i podbiły serca miłośników gór i takich ciekawostek.

Widmo Brockenu to zjawisko optyczne spotykane między innymi w wysokich partiach gór, które polega na zaobserwowaniu własnego cienia na chmurze znajdującej się poniżej człowieka. Zdarza się, że cień ten otoczony jest tęczową obwódką zwaną glorią.

Zjawisko widma Brockenu spotykane jest najczęściej w warunkach, gdy obserwator znajduje się na linii pomiędzy słońcem a mgłą - mgła położona poniżej takiej osoby rozprasza i odgrywa rolę ekranu. Zjawisko widoczne w górach daje ponadto efekt pozornego powiększenia cienia - wydaje się on dużo większy niż rzeczywisty wymiar człowieka lub przedmiotu rzucającego ten cień.

Jest to dość rzadki widok, który zawsze wywołuje wśród turystów dużą ekscytację. Dają oni temu wyraz w licznych komentarzach pod zdjęciami widma na Kasprowym Wierchu.

Wygląda cudownie.

 

Chciałabym kiedyś zobaczyć widmo na własne oczy.

 

Wow.

A wam udało się kiedykolwiek coś takiego zarejestrować?