Zamknij

Chcesz zwiedzić Norwegię? Oto 10 miejsc, które trzeba zobaczyć

Redakcja
15.11.2018 14:35
Bergen
fot. Shutterstock

Spektakularne punkty widokowe z Preikestolen i Językiem Trolla na czele. Imponujące fiordy Sognefjorden i Geirangerfjorden. Magiczny archipelag Lofotów. Największa skandynawska stolica – Oslo oraz wpisane na listę UNESCO Bergen. Norwegia kryje tak wiele wyjątkowych miejsc, że nie sposób zwiedzić ich wszystkich w czasie jednego urlopu.

Planujesz wycieczkę do Norwegii i zastanawiasz się, co warto tam zobaczyć? Przedstawiamy 8 miejsc, których nie można przegapić podczas zwiedzania kraju.

1. Geirangerfjorden: perełka wśród fiordów

To jeden z najpiękniejszych fiordów w całej Norwegii. Jego urodę doceniło samo UNESCO, wpisując go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kilkunastokilometrowej długości fiord otaczają wysokie na 1600 metrów półki skalne, stanowiące dla turystów świetne punkty widokowe. Do Geiranger prowadzi ekstremalna, pełna zakrętów i serpentyn słynna Droga Trolli.

Geirangerfjorden
fot. Shutterstock

Geirangerfjorden najlepiej przepłynąć statkiem z Hellesylt do Geiranger. W trakcie rejsu można podziwiać wspaniałe wodospady i farmy położone na zboczach fiordu – tak stromych, że niegdyś mieszkańcy musieli przywiązywać na podwórkach swoje dzieci linami, by te w czasie zabawy nie zsunęły się do wody.

Zobacz także

2. Preikestolen: niezwykły punkt widokowy

Ta niesamowita półka skalna, zawieszona ponad 600 metrów nad wodami Lysefjordu w regionie Stavanger, jest prawdziwym cudem natury. Miejsce to regularnie pojawia się w rankingach najbardziej niezwykłych punktów widokowych świata czy miejsc, które trzeba zobaczyć chociaż raz w życiu. 

Preikestolen
fot. Shutterstock

Aby dotrzeć na szczyt klifu, należy przebyć pagórkowatą drogę o długości niemal 4 kilometrów. Cała wyprawa zajmuje około 3-4 godzin w obie strony. Preikestolen co roku przyciąga kilkaset tysięcy turystów z całego świata. Każdy z nich robi tutaj pamiątkowe zdjęcie, zdecydowanie słusznie, bo widoki są przepiękne. 

3. Lofoty

To niezwykłe, bajeczne wysepki porzucone na Morzu Norweskim w północno-zachodniej części kraju. Lofoty mają pochodzenie wulkaniczne – ich wiek szacuje się na około 3 miliardy lat. Cały archipelag obejmuje powierzchnię 1227 km2 – największe i najbardziej znane wysepki to Austvagøy, Vestvagøy, Moskenesøya, Flakstadøya oraz Gimsøya.

Lofoty - Norwegia
fot. Shutterstock

Na jeden z wysp archipelagu, w niewielkiej wiosce Henningsvær, znajduje się najpiękniej położone boisko świata, otoczone przez wysokie góry oraz otwarte morze. Szczególnie pięknie prezentuje się z lotu ptaka, co zresztą potwierdzają same zdjęcia.

Zobacz także

4. Droga Trolli: trasa pełna wrażeń

Ta droga przeznaczona jest zarówno dla wielbicieli fantastycznych widoków, jak i ekstremalnych wrażeń. Trollstigen lub Droga Trolli (jak mówi się potocznie o tej trasie) składa się z 11 serpentyn, w większości zakręcających pod kątem 180°. Właśnie tutaj znajduje się słynny znak drogowy „Uwaga Trolle”.

Trollstigen - Droga Trolli
fot. Shutterstock

W połowie trasy znajduje się kamienny most zawieszony nad wodospadem Stigfossen. Warto zatrzymać się na parkingu na szczycie, a następnie wybrać się pieszo na punkt widokowy, z którego roztacza się imponująca sceneria na pełną zakrętów drogę oraz wodospad. Trasa otwarta jest wyłącznie w okresie od maja do końca września.

5. Bergen: miasto drewnianych domków

Bergen, jeden z najważniejszych portów Norwegii, niemal każdemu kojarzy się z krajobrazem Bryggen – zabytkowej dzielnicy wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i zachwycającej zabudową pełną drewnianych domków. Niezwykły klimat tego miejsca tworzą wąskie uliczki (Bergen uznawane jest nawet za stolicę sztuki ulicznej w kraju!) oraz atmosfera sprzed kilkuset lat.

Bergen kolejka
fot. Shutterstock

Na miejscu warto zobaczyć Muzeum Hanzeatyckie – jedno z najstarszych w kraju oraz Muzeum Morskie z Akwarium. Obowiązkowo trzeba również skorzystać z kolejki Floibanen, która zawozi na sam szczyt wzgórza, skąd można podziwiać miasto oraz okolicę.

Zobacz także

6. Trolltung: wyprawa na Język Trolla

Wiele osób twierdzi, że to najpiękniejsze widokowo miejsce na świecie. Trudno się z tym nie zgodzić. Trolltunga lub też Język Trolla to charakterystyczna półka skalna zawieszona 700 metrów nad jeziorem Ringedalsvatnet. Widoki, które roztaczają się z samej góry są wprost bajkowe. Nic dziwnego, że ta atrakcja zajmowała przez długi czas czołowe pozycje w rankingach najchętniej odwiedzanych miejsc na świecie.

Język Trolla
fot. Fotolia

Droga na słynny Język Trolla jest bardzo wymagająca i polecana raczej wprawionym wędrowcom. Jednak widoki, które czekają nas na samej górze, są zdecydowanie warte każdego wysiłku.

7. Sognefjorden

To najdłuższy fiord w Norwegii i drugi pod względem długości fiord na świecie. Liczy sobie 204 km, a jego najgłębszy punkt znajduje się 1308 metrów poniżej poziomu morza.  Sognefjorden rozciąga się w południowej części regionu Sogn og Fjordane, w samym sercu krainy fiordów. 

Aby podziwiać 1000-metrowe, ośnieżone szczyty górskie, wodospady i przyklejone do zboczy farmy, najlepiej wybrać się w rejs statkiem docierającym we wszystkie zakątki fiordu.

8. Oslo: w słonecznej stolicy Norwegii

To nie tylko najstarsza, ale też najbardziej słoneczna ze stolic Skandynawii. Niemal połowę powierzchni Oslo zajmują parki, lasy i tereny rekreacyjne. Nic dziwnego, że tak chętnie przybywają tutaj turyści z całej Europy. To właśnie tu, w Narodowym Muzeum Sztuki, znajduje się słynny Krzyk Muncha i to tu kryje się słynny Park Vigelanda będący zbiorem 212 różnorodnych, często szokujących rzeźb.

Karl Johans Gate - Olso
fot. Shutterstock

Koniecznie trzeba przejść się urokliwą promenadą Aker Brygge i wspiąć się na wzgórze Ekeberg, skąd roztacza się niesamowita panorama Oslo. Nietypową formą wypoczynku może być spacer… po dachu opery narodowej.

Zobacz także

9. Flam – niezwykła podróż pociągiem

To niewielka, ale urokliwa miejscowość położona w centrum krainy fiordów, nad brzegiem Aurlandsfjordu. Miejsce to słynie z malowniczej kolejki Flamsbana, która na dystansie 20 kilometrów pokonuje 20 tuneli oraz różnicę wzniesień 864 metrów. Cała trasa gwarantuje niesamowite wrażenia widokowe! Po drodze pociąg zatrzymuje się przy ogromnym wodospadzie Kjosfossen.

Flam - Norwegia
fot. Shutterstock

Flam to również bardzo dobra propozycja dla wielbicieli wędrówek po górach i spływów kajakowych po spektakularnych fiordach.

10. Briksdal: niesamowity lodowiec

Briksadal to jęzor lodowca Josteda (największego w Europie kontynentalnej) kaskadowo schodzący do leżącego u jego podnóża jeziora. Aby zobaczyć to miejsce, trzeba rozpocząć około 45-minutową wędrówkę z miejscowości Olden. Do lodowca można podejść na kilkadziesiąt metrów – z tej odległości słychać już hurgot odrywających się od niego fragmentów lodu.

Lodowiec Briksdal
fot. Shutterstock

Wiele osób nazywa to miejsce znikającym cudem natury. Dlaczego? Bo w ostatnich latach stopiło się kilkadziesiąt kilometrów lodu. Niewykluczone, że za jakiś czas spektakularny Briksadal przestanie istnieć.

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: Norwegia, Travelbook, Zralek Peter, Wydanie I, Helion 2016

___

RadioZET.pl/NC