Zamknij

Norwegia zaostrza restrykcje. Obowiązkowa kwarantanna dla pracowników z Polski

27.10.2020 10:47
Norwegia
fot. Shutterstock

Norwegia zapowiada wprowadzenie dodatkowych obostrzeń związanych z pandemią. Zmiany dotkną imigrantów zarobkowych, również z Polski. Od 31 października nie unikną już obowiązkowej kwarantanny po przylocie. 

Premier Norwegii, Erna Solberg, poinformowała, że konieczne jest zaostrzenie restrykcji w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Ograniczenia dotyczą między innymi imprez i zgromadzeń. Od środy będzie mogło w nich brać udział jednocześnie 50, a nie jak wcześniej 200 osób. Z kolei w prywatnych mieszkaniach, oprócz domowników, nie powinno przebywać więcej niż pięciu gości. Zmiany dotkną też mocno pracowników zarobkowych.

Norwegia. Obowiązkowa kwarantanna dla pracowników z Polski

Najbardziej istotną zmianą z punktu widzenia Polaków mieszkających w Norwegii, czy pracowników sezonowych, jest wprowadzenie obowiązkowej kwarantanny.

– Za wzrost zakażeń odpowiadają zagraniczni pracownicy. W ostatnim tygodniu wykryto 100 przypadków koronawirusa u osób z Polski – podała Solberg.

Z tego powodu od soboty pracownicy przyjeżdżający z krajów uznanych przez UE za tzw. czerwone (jest w tej grupie Polska) będą musieli odbyć 10-dniową kwarantannę. Do tej pory obowiązywała ona wyłącznie turystów. Teraz zostaną do niej włączeni także pracownicy.

Zobacz także

W przypadku innych imigrantów zarobkowych pracodawca zostanie zobowiązany do przeprowadzania wśród pracowników co trzy dni testów na obecność koronawirusa, a także zapewnić im oddzielne pokoje w trakcie pierwszych dni pobytu.

Jak informowały wcześniej norweskie media za sprawą zagranicznych robotników ognisko koronawirusa wybuchło w stoczni w Leirvik, a wielu pracujących tam Polaków zmuszonych było do pozostania w izolacji bez wynagrodzenia nawet miesiąc.

Decyzję rządu o zastosowaniu kwarantanny dla pracowników z zagranicy skrytykowała norweska organizacja pracodawców (NHO). Według jej przedstawicieli w wielu zakładach może zostać wstrzymana produkcja.

Źródło: PAP