Zamknij

Norwegia zwalnia z kwarantanny. Ale tylko wybraną grupę podróżujących

10.06.2021 12:26
Norwegia, Oslo
fot. Shutterstock

Norwegia podjęła decyzję o poluzowaniu restrykcji wjazdowych. Od 11 czerwca, od godziny 15, z obowiązkowej kwarantanny przy wjeździe zostaną zwolnieni podróżujący w pełni zaszczepieni przeciw Covid-19 lub osoby, które wyzdrowiały po tej chorobie w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Władze Norwegii stopniowo łagodzą restrykcje pandemiczne. Już od jutra wjazd dla zaszczepionych i ozdrowieńców będzie ułatwiony. 

Norwegia znosi kwarantannę dla zaszczepionych

Przypomnijmy, że od 29 marca osoby przyjeżdżające do Norwegii z zagranicy muszą poddać się hotelowej kwarantannie przez 10 dni. Obowiązkową izolację można skrócić, przedstawiając negatywny wynik testu w siódmym dniu. Przepisy te zostały poluzowane. 

Norweski rząd przekazał, że już od piątku (11 czerwca) zaszczepieni przeciwko koronawirusowi oraz osoby, które przechorowały Covid-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zostaną zwolnione z kwarantanny. Jednocześnie, jak przekazano na konferencji prasowej, na granicy lub do trzech dni po przyjeździe należy wykonać test na Covid-19.

– Skrócimy także kwarantannę osobom w wieku 12-18 lat po udokumentowaniu negatywnego wyniku testu Covid-19 – zapowiedział norweski minister zdrowia, Bent Hoeie. Podkreślił, że mimo łagodzenia restrykcji wciąż obowiązuje zalecenie o unikaniu "niekoniecznych" podróży.

Od piątku ma działać pierwsza wersja cyfrowego certyfikatu covidowego. Początkowo ma on działać w tym kraju, nienależącym do Unii Europejskiej, a po porozumieniu z UE ma obowiązywać także w innych krajach.

W Norwegii od 3 czerwca można przebywać w izolacji domowej zamiast pobytu w hotelu kwarantannowym. Wcześniej kraj ten miał jedne z najbardziej surowych przepisów epidemicznych przy przekraczaniu granicy w Europie. Wielu obywateli UE, w tym Polaków, trafiało na przymusową kwarantannę, za którą musieli zapłacić. Wiosną kilka tysięcy osób zostało odesłanych z granicy, gdyż nie spełniały warunku stałego zameldowania, choć pracowali i wynajmowali w Norwegii mieszkania.

Norweski Instytut Zdrowia Publicznego podał, że do tej pory przeciw Covid-19 zaszczepiono 3 mln osób, z czego 1,2 mln dwiema dawkami. Od 15 czerwca Norwegowie będą mogli także dobrowolnie otrzymać szczepienie preparatem firmy Johnson & Johnson, który nie został przez władze wprowadzony do programu szczepień.

Źródło: gov.pl, PAP