Zamknij

Lockdown w całym kraju. Powodem wykrycie jednego zakażenia koronawirusem

18.08.2021 13:14
Nowa Zelandia. Lockdown w całym kraju z powodu wykrycia jednego zakażenia koronawirusem
fot. SHUTTERSTOCK

We wtorek premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern ogłosiła decyzję o wprowadzeniu lockdownu w całym kraju. Wszystko z powodu wykrycia w Auckland, największym mieście Nowej Zelandii, pierwszego od pół roku zakażenia koronawirusem.

Pandemia koronawirusa wywróciła świat do góry nogami, a władze większości państw, by zapobiec jej rozprzestrzenianiu, wprowadziły pewne obostrzenia. W Nowej Zelandii od początku obowiązywały surowe restrykcje, co znacznie pomogło opanować rozwój pandemii w kraju - zanotowano tam jedynie 2,5 tys. przypadków infekcji koronawirusem i 26 zgonów.

Nowa Zelandia. Lockdown w całym kraju z powodu wykrycia jednego zakażenia koronawirusem

W zdecydowanej większości kraju lockdown rozpoczął się w środę i będzie trwał przez trzy dni. Jedynie Auckland i Coromandel, które zakażony odwiedził w ostatnim czasie, zostaną zamknięte na tydzień.

W tym czasie nieczynne będą szkoły, biura i przedsiębiorstwa. Świadczone będą jedynie najbardziej podstawowe usługi.

"Najlepsze, co możemy zrobić, by jak najszybciej sobie z tym poradzić, to stanowcze postępowanie" - oceniła Ardern podczas konferencji prasowej.

"Wychodzimy z założenia, że lepiej jest zacząć od najwyższego poziomu restrykcji i powoli z niego schodzić, niż robić na odwrót i obserwować, jak szybko rozprzestrzenia się wirus" - dodała.

Premier Nowej Zelandii powiedziała również, że podejrzewa się, że nowy przypadek zakażenia był spowodowany wariantem Delta. Poprzednio ostatnią infekcję w kraju odnotowano w lutym.

RadioZET.pl/PAP