Zamknij

Nowa Zelandia po 2 latach zamknięcia zacznie wpuszczać turystów. Znamy datę otwarcia i zasady wjazdu

24.11.2021 11:54
Nowa Zelandia
fot. Shutterstock

Nowa Zelandia planuje złagodzić zasady wjazdu dla turystów. W pełni zaszczepieni zagraniczni podróżni będą mogli wjeżdżać do tego kraju od 30 kwietnia 2022 roku. Władze państwa chcą w ten sposób poluzować ograniczenia graniczne, które istniały od czasu wybuchu pandemii Covid-19.

Nowa Zelandia jest jednym z nielicznych krajów na świecie, który od marca 2020 roku wciąż pozostaje zamknięty na zagranicznych gości. Wszystko wskazuje na to, że kraj ten ponownie otworzy swoje granice już w przyszłym roku – z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. O planowanych zmianach poinformował podczas konferencji prasowej minister ds. Covid-19, Chris Hipkins.

Nowa Zelandia otworzy się na turystów od 30 kwietnia

W pierwszej fazie otwierania granic w pełni zaszczepieni Nowozelandczycy przebywający w Australii będą mogli podróżować do Nowej Zelandii bez konieczności kwarantanny od 16 stycznia 2022 roku. 

W kolejnej fazie w pełni zaszczepieni podróżnicy ze wszystkich innych krajów na świecie będą mogli podróżować do Nowej Zelandii bez kwarantanny od 30 kwietnia.

"Rząd liczy na pozytywne skutki nowej strategii walki z koronawirusem, która zacznie obowiązywać w Nowej Zelandii w nocy z 2 na 3 grudnia" – oświadczyła w poniedziałek premier Jacinda Ardern. "Również na początku grudnia w największym mieście kraju, Auckland, zakończy się trwający od trzech i pół miesiąca lockdown" – dodała.

Dotychczas rząd realizował politykę "zero Covid", w ramach której obowiązywały surowe lockdowny, ścisłe śledzenie kontaktów osób zakażonych oraz restrykcyjne kontrole na granicach.

Koronawirus w Nowej Zelandii. Jakie restrykcje?

W ramach nowego systemu walki z koronawirusem w Nowej Zelandii wprowadzone zostaną oznaczenia regionalne na zasadzie sygnalizacji świetlnej – opisuje agencja AFP.

Kolor zielony będzie oznaczał praktyczny brak obostrzeń, kolor pomarańczowy – nakaz noszenia maseczek w niektórych miejscach, a czerwony – że na danym obszarze sklepy i usługi będą otwarte jedynie dla klientów zaszczepionych przeciw Covid-19, przy jednoczesnym nakazie stosowania dystansu społecznego.

Auckland po zniesieniu lockdownu będzie strefą oznaczoną kolorem czerwonym. Jacinda Ardern podkreśliła, że dla osób przybywających do Nowej Zelandii na razie zostanie utrzymany wymóg poddania się kwarantannie, ale rząd będzie dążył do złagodzenia zasad wjazdu na początku przyszłego roku.

Źródło: PAP, gov.pl