Zamknij

Nowa Zelandia wprowadza opłatę wjazdową dla turystów. Od jesieni podróż będzie droższa

Nina Czochara
16.05.2019 09:24
Nowa Zelandia
fot. Shutterstock

Od października bieżącego roku Nowa Zelandia będzie wymagać od chcących odwiedzić ją turystów swego rodzaju opłaty wjazdowej - poinformowały w czwartek tamtejsze władze. Wpływy z tej opłaty mają zostać przeznaczone na ochronę dziedzictwa narodowego oraz środowiska.

Nowa Zelandia przeżywa w ostatnich latach prawdziwe oblężenie turystów. Właśnie dlatego władze tego kraju podjęły decyzję o wprowadzeniu opłaty dla przyjezdnych z zagranicy. 

Nowa Zelandia: opłata wjazdowa dla turystów

Wprowadzone przez władze kraju opłata ma wynosić 35 dolarów nowozelandzkich (ok. 20 euro), a przyszłe wpływy z niej są przez rząd szacowane w przeliczeniu na ok. 47 mln euro rocznie.

Liczącą niespełna 5 mln mieszkańców Nową Zelandię w zeszłym roku odwiedziło 3,8 mln zagranicznych turystów. Oczekuje się, że najpóźniej do 2025 roku liczba odwiedzających kraj osób przekroczy granicę 5 mln rocznie. Prognozy te wywołały w ostatnim czasie obawy, że krajowa infrastruktura nie podoła takiemu napływowi.

Zobacz także

Jak podano na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, obywatele RP przyjeżdżający na okres nie dłuższy niż 3 miesiące do Nowej Zelandii korzystać mogą z ruchu bezwizowego, który obejmuje: pobyt turystyczny, wizytę u rodziny i znajomych, naukę (jeden kurs trwający do trzech miesięcy), pobyt w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, niezarobkowe uczestnictwo w imprezach sportowych lub kulturalnych, przyjazd w celu leczenia (udokumentowany opłaceniem świadczenia medycznego). Ruch bezwizowy nie dotyczy przyjazdów w celu podjęcia pracy, studiów wyższych i na pobyt stały.

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: PAP

___

RadioZET.pl/NC