Zamknij

Nowa Zelandia zmieni nazwę? Jest już nowa propozycja

16.09.2021 09:50
Nowa Zelandia
fot. Shutterstock

Przedstawiciele partii Maorysów w parlamencie Nowej Zelandii wystosowali petycję o zmianę oficjalnej nazwy kraju. Rdzenni mieszkańcy chcą, aby ich ojczyznę nazywano Aotearoa. Maorysi tłumaczą, że przez ostatnie dziesięciolecia wpływy brytyjskie w Nowej Zelandii są tak duże, że tracą swoją tożsamość.

Partia Maorysów reprezentuje mniejszość rdzennych mieszkańców Nowej Zelandii. Przedstawiciele tego ugrupowania chcieliby, aby do 2026 roku państwo nazywano w ich języku maoryjskim (te reo). Wzywają także do przywrócenia rdzennych nazw dla wszystkich nowozelandzkich miast i mniejszych miejscowości – podaje CNN.

Nowa Zelandia zmieni nazwę na Aotearoa?

Politycy z partii Maorysów chcą, aby kraj zmienił nazwę na Aotearoa (czyli "kraj białej chmury"). Przekonują przy tym, że taka zmiana "zjednoczy państwo, a nie go podzieli".

– Jesteśmy krajem polinezyjskim – jesteśmy Aotearoa – zaznaczyli w swojej petycji przedstawiciele ugrupowania.

Liderzy partii, Rawiri Waititi i Debbie Ngarewa-Packer, wyjaśnili w wydanym oświadczeniu, że już najwyższy czas, by "język maoryski stał się pierwszym i oficjalnym językiem kraju". 

Politycy zwrócili jednocześnie uwagę na to, że "Nowa Zelandia" to nazwa pochodzenia holenderskiego, nawiązująca do prowincji Zelandia w Holandii. "Nawet Holendrzy zmienili nazwę, z Holandii na Niderlandy" – dodali w oświadczeniu.

Rdzenne nazwy dla wszystkich miast i miasteczek

Przedstawiciele partii Maorysów wzywają jednocześnie władze Nowej Zelandii do oficjalnego przywrócenia oryginalnych, rdzennych nazw wszystkim miastom, miasteczkom i miejscom w całym kraju w ciągu najbliższych pięciu lat. 

W swojej petycji członkowie ugrupowania wyjaśniają, że płynne użycie języka Maorysów spadło z 90 proc. w 1910 r. do zaledwie 26 proc. w 1950 r. "Dziś tylko 3 proc. ludzi mieszkających w kraju mówi w języku maoryskim. Oznacza to, że musi być on dostępny w najbardziej oczywistych miejscach – w naszych telewizorach, na znakach drogowych, mapach i oficjalnych reklamach oraz w naszym systemie edukacji" – podano w oświadczeniu. 

Partia Maorysów opublikowała swoją petycję również w mediach społecznościowych. Zebrano już ponad 12 tys. podpisów. „Jesteśmy gotowi na zmianę” – podsumował R. Waititi.

Źródło: CNN, Rp.pl, Onet