Zamknij

Nowa moda w polskiej turystyce. Turyści coraz chętniej wybierają na urlop uzdrowiska

19.10.2021 13:04
Molo w Sopocie - turyści
fot. Wojciech Strozyk/Reporter/East News

W dobie pandemii i licznych restrykcji w podróżowaniu większość Polaków decyduje się na spędzenie urlopu w kraju. Jak się okazuje, oprócz typowych kierunków (jak Bałtyk czy Tatry) coraz większą popularnością cieszą się też uzdrowiska, które jako miejsce wypoczynku wybierają również młodzi turyści. Jak zmieniają się urlopowe preferencje Polaków? 

Instytut LB Medical we współpracy z Agencją Badawczą SW Research przeprowadził badanie „Wakacyjne destynacje w czasie pandemii. Gdzie spędzają urlop Polacy?”. Ankieta została przeprowadzona już po zakończeniu sezonu wakacyjnego na grupie 1 tys. dorosłych osób. Okazuje się, że w dobie pandemii i rosnącej czwartej fali koronawirusa wyjazdy zagraniczne nie są tak pewne i bezpieczne, przez co Polacy coraz częściej doceniają krajową turystykę. Gdzie najchętniej wypoczywamy i co się zmieniło w turystycznych trendach?

Wakacje w Polsce. Coraz chętniej wypoczywamy w uzdrowiskach

Jak pokazują wyniki przeprowadzonego badania, w tym roku większość Polaków (62 proc.) spędziła urlop wypoczynkowy w kraju. Największą popularnością wśród polskich destynacji wakacyjnych cieszy się Bałtyk i wybrzeże, gdzie wybrał się niemal co drugi ankietowany (42 proc.). Pojezierza uplasowały się na drugim miejscu (32 proc.) – odpoczywał tutaj co trzeci Polak. Z kolei w góry wyjechało 30 proc. respondentów. Polscy turyści w wieku do 24 lat najchętniej wybierali polskie miasta (45 proc.), jeziora (39 proc.) oraz góry (36 proc.).

Co ciekawe, okazuje się, że w ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się miejscowości uzdrowiskowe. Z sondażu wynika, że praktycznie co trzeci Polak (29 proc.) w ciągu ostatnich 3 lat (a więc również w trakcie dwóch sezonów wakacyjnych w pandemii) skorzystał z wypoczynku w uzdrowisku lub sanatorium. Wśród najczęściej odwiedzanych miejsc znalazły się Ciechocinek (16 proc.), Kołobrzeg (15 proc.), Krynica Zdrój (9 proc.) oraz Ustroń (9 proc.). Widoczny jest rosnący trend wśród coraz młodszej grupy wiekowej, która wybiera kierunki dedykowane nie tylko rekreacji, ale też zabiegom uzdrowiskowym i spa.

Na urlop w miejscowości uzdrowiskowej wybrało się 20 proc. ankietowanych w wieku do 24 lat, tyle samo w przypadku grupy od 25-34 lat, ponad 23 proc. osób w wieku od 35-49 lat oraz 39 proc. badanych po 50 roku życia. 

Top 10 uzdrowisk w Polsce
fot. Materiały prasowe

– Jak wynika z naszych badań, coraz większą popularnością cieszą się miejscowości uzdrowiskowe, również wśród młodszych niż dotąd grup (...) Temat dbałości o zdrowie, zwłaszcza od początku pandemii COVID-19, jest komunikowany w każdych mediach, właściwie bez przerwy (...) Dziś mamy do czynienia ze wzmocnieniem komunikacji na temat profilaktyki, która ma nas chronić przed zachorowaniami. Efektem jest to, że coraz młodsi Polacy biorą sobie to do serca, wyjeżdżając na urlopy do miejscowości uzdrowiskowych, gdzie oprócz aktywnej rekreacji, mogą doświadczyć rehabilitacji, zabiegów zdrowotnych wykonywanych przez specjalistów – mówi Marta Domańska, ekspertka Instytutu LB Medical.

Mniej wyjazdów za granicę, większe tłumy w Polsce

Z badania preferencji urlopowych Polaków wynika, że wakacje za granicą spędziło zaledwie 8 proc. ankietowanych. Jakie zagraniczne kierunki najchętniej odwiedzali polscy turyści? Najpopularniejsze były kraje w regionie Morza Śródziemnego, czyli Grecja (16 proc.), Chorwacja (15 proc.) i Hiszpania (12 proc).

Większość Polaków (65 proc.) zdecydowało się na urlop w Polsce ze względu na sytuację pandemiczną, ale tylko dla 35 proc. był to czynnik decydujący. Niemal identyczny odsetek respondentów (64 proc.) potwierdza, że z powodu sytuacji związanej z pandemią COVID-19 większość ich bliskich i znajomych zrezygnowała z zagranicznych podróży i zdecydowała się na urlop w Polsce.

Zagraniczne wakacje
fot. Materiały prasowe

Mniejsze zainteresowanie wyjazdami zagranicznymi, oznaczało większe tłumy w polskich miastach i kurortach. Zdaniem większości respondentów (68 proc.) sytuacja związana z pandemią (lockdown, obostrzenia, izolacja itd.) spowodowała, że wiele miejsc turystycznych musiało zakończyć działalność lub znacząco ją ograniczyć. W tym samym czasie wzrosła liczba turystów spędzających urlop w Polsce. Ponad połowa (67 proc.) respondentów zauważa, że obecnie prawie wszystkie turystyczne miejsca są bardziej przeładowane turystami niż przed pandemią.

Szukamy wypoczynku blisko natury

Ponad połowa z nas (52 proc. ankietowanych) wybierając miejsce na urlop, szuka nie tylko dobrych warunków noclegowych, ale również lokalizacji z piękną przyrodą. Chodzi o miejsca, w których wypoczywającym nie zabraknie kontaktu z naturą, czyli spacerów, wycieczek czy podziwiania krajobrazów. Nieznacznie mniej respondentów woli zwiedzanie miast i zabytków (40 proc.). Trzeci w kolejności wskazywany był wypoczynek z rodziną (35 proc.), najczęstszy wśród 35-49 latków.

Zyskująca coraz bardziej forma wypoczynku na wakacjach to korzystanie z zabiegów pielęgnacyjnych i zdrowotnych (ok 9 proc. Polaków). Nie jest to obecnie duża liczba, ale ten trend cały czas rośnie. Ponad połowa badanych (54 proc.) jest zdania, że istniejące w Polsce miejsca turystyczne, w których można jednocześnie wypocząć i korzystać z zabiegów poprawiających kondycję zdrowia, są zbyt słabo rozwinięte.

wakacje w Polsce
fot. Materiały prasowe

Źródło: Materiały prasowe