Zamknij

Nowa wyspa w Polsce. Powstaje na Jeziorze Goczałkowickim

05.10.2020 09:55
Jezioro Goczałkowickie
fot. Lech Zielaskowski/Reporter/East News

Nowa wyspa, która powstaje na Jeziorze Goczałkowickim w województwie śląskim, będzie miała około 450 m kw. powierzchni. Ta niezwykła inwestycja jest tworzona z myślą o zapewnieniu bezpiecznego środowiska dla ptaków, które od wielu lat gniazdują w tym rejonie.

Jezioro Goczałkowickie, nazywane też zalewem lub "śląskim morzem", jest największym akwenem w południowej części Polski. Zbiornik oraz zaporę budowano tu w latach 1950-55. Dziś akwen zapewnia wodę pitną dla mieszkańców Górnego Śląska, a zarazem zabezpiecza przed powodzią położone niżej tereny.

Dla ruchu pieszego i rowerowego udostępniono koronę zapory, tworząc „część spacerową". Dzięki temu okolica Jeziora Goczałkowickiego stała się miejscem rekreacyjnym. Ale to nie wszystko. Zbiornik pełni też ważną funkcję przyrodniczą - jest naturalnym siedliskiem cennych gatunków ptaków. Właśnie z myślą o nich powstaje wyspa.

Nowa wyspa na Jeziorze Goczałkowickim

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach uznała, że trzeba zabezpieczyć siedliska rybitwy rzecznej, która od wielu lat gniazduje w tym rejonie. W tym celu na Jeziorze Goczałkowickim, w rejonie ujścia Wisły, powstaje sztuczna wyspa o powierzchni około 450 m kw.

– Co roku kilkaset gniazd rybitwy rzecznej ulega zatopieniu w okresie lipcowych deszczy, kiedy poziom wody na zbiorniku podnosi się. Dzięki budowie wyspy będące pod ochroną ptaki będą mogły bezpiecznie wyprowadzać swoje lęgi – wyjaśniają w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

Prace przy budowie nowej wyspy w Polsce mają potrwać do końca listopada. Inwestycja jest częścią projektu LifeVistula. Jej celem jest ochrona siedlisk ptaków wodno-błotnych w obszarach Natura 2000 położonych w Dolinie Górnej Wisły.  

Źródło: wyborcza.pl