Zamknij

Rząd zaostrza obostrzenia. Kwarantanna po przyjeździe z Czech i Słowacji z pewnymi wyjątkami

24.02.2021 16:08
Nowe obostrzenia w Polsce. Obowiązkowa kwarantanna po przyjeździe z Czech i Słowacji
fot. SHUTTERSTOCK

W środę 24 lutego odbyła się kolejna konferencja rządowa w sprawie pandemii koronawirusa. Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował o zaostrzeniu obostrzeń dotyczących przyjazdu do kraju z Czech oraz Słowacji. 

Rząd zdecydował się na zaostrzenie niektórych obostrzeń. Wszystko za sprawą rosnącej liczby zachorowań w ostatnich dwóch tygodniach. Dzisiaj jest 12 146 nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem i tym samym przekroczyliśmy barierę 10 tysięcy.

Przed nami czas rozwoju pandemii, rozwoju trzeciej fali - obwieścił Niedzielski. Dodał, że rząd zdecydował, że musimy wykonać mały kroczek wstecz.

Od 27 lutego kwarantanna po powrocie z Czech i Słowacji

Podczas konferencji rządowej zapowiedziano zaostrzenie niektórych obowiązujących do tej pory obostrzeń. Wprowadzone zostaną ograniczenia w ruchu między Polską a jej południowymi sąsiadami. Wszystko przez złą sytuację w Czechach i na Słowacji. Oba państwa znajdują się obecnie w europejskiej czołówce zakażeń na koronawirusa.

Od najbliższej soboty 27 lutego wprowadzony zostanie obowiązek odbycia kwarantanny po przyjeździe do Polski z Czech oraz Słowacji.

Od tej zasady są jednak pewne wyjątki. Kwarantanny nie muszą odbywać osoby, które są zaszczepione dwoma dawkami oraz ci, którzy posiadają negatywny wynik testu na COVID-19.

Przypomnijmy, że nadal 10-dniową kwarantannę (chyba że posiadany jest negatywny wynik testu na koronawirusa) muszą odbyć osoby, które:

  • przekraczają granicę Polski stanowiącą zewnętrzną granicę UE,
  • przekraczają granicę Polski transportem zorganizowanym (m.in. samolotem, autobusem).

RadioZET.pl