Zamknij

Nowy Jork: co warto zobaczyć? 10 największych atrakcji Nowego Jorku

Nina Czochara
08.11.2019 20:58
Time Square - Nowy Jork
fot. Shutterstock

Nowy Jork, największe miasto USA, kojarzy każdy z nas. Nazywany czasem „Wielkim Jabłkiem” jest tak naprawdę centrum światowej finansjery, muzyki, mody, sztuki i architektury. Statua Wolności, kompleks wieżowców Rockefeller Center, Central Park czy most Brookliński są najbardziej znanymi widokami tego miasta. Co warto zwiedzić w Nowym Jorku i z jakich atrakcji skorzystać? Oto subiektywny przewodnik po Nowym Jorku.

Nowy Jork jest największą aglomeracją Stanów Zjednoczonych. To miasto, które zachwyca i jednocześnie przytłacza. Wznoszące się wysoko w górę drapacze chmur, żółte taksówki polujące na klientów, słynna Piąta Aleja (Fifth Avenue), światowej sławy muzea i teatry. Nowy Jork jest miastem, obok którego nie można przejść obojętnie. 

Manhattan: wyspa-dzielnica Nowego Jorku

To bez wątpienia jedna z pięciu najpiękniejszych i najbardziej znanych dzielnic Nowego Jorku. Wyspa Manhattan nie jest wielka, ma zaledwie 4 km szerokości i 22 km długości, dzięki czemu można ją przejść wzdłuż i wszerz. Sami mieszkańcy rzadko tutaj wybierają się własnym samochodem (jest tak ciasno i tłoczno), przez co można tutaj spotkać najwięcej charakterystycznych żółtych taksówek.

Manhattan
fot. Pixabay

To właśnie na Manhattanie znajdują się największe atrakcje Nowego Jorku: Time Square, Broadway, Empire State Building, Central Park czy Piąta Aleja.  

Zobacz także

Statua Wolności

Statua Wolności, symbol Nowego Jorku, jest najchętniej fotografowanym obiektem w mieście. Wielki, znany na całym świecie posąg znajduje na wyspie Liberty Island (można tam dotrzeć promem). Gigantyczny pomnik przedstawia kobietę trzymającą w prawej dłoni pochodnię, a w lewej tablicę z datą uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone (4 lipca 1776 roku).

Statua Wolności
fot. Shutterstock

We wnętrzu Statuy Wolności znajdują się winda oraz schody prowadzące na platformy widokowe – najpopularniejsza znajduje się w koronie posągu. Statua została zaprojektowana przez francuskiego rzeźbiarza, Augusta Bartholdiego, a jej żelazną konstrukcję stworzył sam Gustaw Eiffel (twórca i budowniczy wieży Eiffla). 

Central Park

Central Park nazywany jest często „zielonymi płucami” Nowego Jorku. Przypomina ogromną, symetryczną, zieloną wyspę (zajmuje 341 ha) w samym centrum ogromnego, tętniącego życiem miasta, w dzielnicy Manhattan. Do powstania tego miejsca przyczyniło się tempo, w którym rozrastał się Nowy Jork. Władze miasta wytyczyły zielony obszar, by okolica nie zamieniła się całkowicie w „betonową przestrzeń”.

Central Park
fot. Shutterstock

Na terenie Central Parku znajduje się kilka jezior, stawy, ścieżki spacerowe, zoo i lodowiska. Dużą popularnością wśród turystów cieszą się Pola Truskawkowe (Strawberry Fields) – obszar zaprojektowany ku pamięci Johna Lennona z pamiątkową mozaiką z napisem „Imagine”. Miłośnicy sztuki chętnie odwiedzają największe i najstarsze muzeum w Ameryce (Metropolitan Museum of Art) z dziełami Rembrandta, Rafaela, Moneta i van Gogha.

Zobacz także

Piąta Aleja (Fifth Avenue)

Piąta Aleja to jedna z najpopularniejszych ulic handlowych świata. Od lat jest wyróżniana jako symbol zamożnej części Nowego Jorku. Swoje butiki mają tu najsłynniejsi projektanci świata, m.in. Louis Vuitton, Gucci, Versace czy Prada. Ten reprezentacyjny „trakt” przecina niejako na pół środkowy Manhattan, dzieląc wyspę na część wschodnią (East) i zachodnią (West). W sumie Piąta Aleja ma aż… 132 przecznice!

Jedną z największych atrakcji przy Piątej Alei jest Empire State Building – najwyższa budowla w Nowym Jorku i jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Mierzy 381 metrów wysokości (wliczając antenę na dachu ponad 443 metry) i liczy 102 piętra. Turyści mogą wjechać na samą górę, na taras widokowy, by podziwiać niesamowitą panoramę miasta. Ale to jedna z bardzo wielu atrakcji czekających przy słynnej Piątej Alei. 

Brooklyn Bridge – most w Nowym Jorku

To jeden z najstarszych wiszących mostów w Nowym Jorku – jego budowę ukończono w 1883 roku. Brooklyn Bridge łączy nowojorskie dzielnice Brooklyn i Manhattan i ciągnie się na długości 1,8 km nad cieśniną East River. Na moście wytyczono ścieżkę dla pieszych oraz rowerzystów.

most Brookliński
fot. Shutterstock

Most Brookliński jest zaliczany do najsłynniejszych obiektów Nowego Jorku. „Zagrał” w kilku znanych produkcjach i serialach, m.in. „Godzilla”, „Jestem legendą” czy „Seks w wielkim mieście”.

Zobacz także

Broadway

Broadway to nie tylko ulica biegnąca wzdłuż Manhattanu i część Times Square, ale również (lub nawet przede wszystkim) swoiste zagłębie teatralne Nowego Jorku. Znajdziemy tam zespół kilkudziesięciu teatrów – pierwszy z nich powstał w połowie XVIII wieku.

W świecie anglojęzycznym to jeden z najważniejszych ośrodków sztuki teatralnej. Turyści bardzo często decydują się na udział w jednym z musicali teatralnych czy filmowych (wybór jest ogromny!). Bilety warto zarezerwować wcześniej, aby zdobyć lepsze miejsce (koszt dla jednej osoby to średnio 100 dolarów).

ZOBACZ TAKŻE: 

Times Square w Nowym Jorku

To jeden z najsłynniejszych placów w Nowym Jorku. Znajduje się przy skrzyżowaniu Broadwayu z Seventh Avenue na Manhattanie. Wielkie ekrany z migoczącymi reklamami, jaskrawe neony, tłumy przechodniów i stojące w korkach żółte taksówki to jego cechy rozpoznawcze.

Times Square
fot. Pixabay

Podobno przez Times Square przechodzi dziennie nawet 330 000 osób, co może równać się 130 milionom przechodniów rocznie! To właśnie tutaj nowojorczycy każdego roku tłumnie i hucznie świętują Nowy Rok.

Wall Street

Pod nazwą Wall Street kryje się światowe centrum finansowe. To właśnie przy tej znanej na całym świecie ulicy znajduje się Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych (z wielką flagą amerykańską) czy Muzeum Finansów Amerykańskich. Centralnym punktem Wall Street jest Federal Hall. To tutaj przyjęto konstytucję Stanów Zjednoczonych i to tutaj Jerzy Waszyngton został ogłoszony pierwszym prezydentem USA (w 1789 roku).

Wall Street
fot. Shutterstock

Popularną atrakcją w okolicy jest Byk z Wall Street – podobno dotknięcie jego genitaliów przynosi szczęście w finansach. Nic dziwnego, że przy pomniku gromadzi się tak wielu turystów…

Top of the Rock: taras widokowy

Ten taras widokowy może pochwalić się jednymi z najpiękniejszych widoków na Nowy Jork. Top of the Rock to platforma na szczycie budynku GE Building (na wysokości 259 metrów) w słynnym kompleksie Rockefeller Center w Nowym Jorku.

Top of the Rock
fot. Shutterstock

To właśnie z tego miejsca zrobiono słynne zdjęcie siedzących na belce pracowników jedzących lunch. Top of the Rock daje możliwość podziwiania widoków na Central Park oraz wieżowce Śródmieścia Manhattanu. Za wjazd na 70. piętro trzeba zapłacić około 40 dolarów.

Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej

Położone na Manhattanie Muzeum Historii Naturalnej jest jednym z największych i najbardziej znanych tego typu obiektów na świecie. Składa się z 25 połączonych ze sobą budynków, a jego zbiory liczą… ponad 130 mln eksponatów (ludzkie szczątki, kości dinozaurów, owady, rośliny czy meteoryty). Muzeum pełni ważną funkcję edukacyjną. Jest odwiedzane corocznie przez prawie 5 mln zwiedzających. Na terenie muzeum rozgrywała się akcja trzech części produkcji filmowej „Noc w muzeum”.

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC