Zamknij

Nowy Rok w różnych częściach świata. Kiedy i jak świętuje się ten dzień?

Redakcja
18.12.2019 13:31
Nowy Jork
fot. Shutterstock

Nowy Rok nie w każdym miejscu na świecie świętuje się tak samo. Mimo że Polacy bawią się w sylwestra 31 grudnia, w wielu krajach Nowy Rok jest obchodzony jest w zupełnie inne dni. Eksperci portalu Sylwestrowo.pl sprawdzili, ile razy w roku można świętować nadejście kolejnego roku. Powitań będzie wiele i nie wszystkie ograniczą się do jednej daty i godziny.

W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia okrzyk radości związany z powitaniem nowego roku rozlegnie się 38 razy - tyle właśnie jest stref czasowych. Dla tych, którzy są zaskoczeni tą liczbą, należy przypomnieć, że różnice w strefach czasowych nie zawsze wynoszą godzinę, w niektórych miejscach, np. między Indiami a Nepalem, różnica wynosi jedynie 15 minut, a między Wyspami Kokosowymi a Bangladeszem około pół godziny.

Jako pierwsi świętować będą mieszkańcy Republiki Karibati, Wysp Samoa i Tonga położonych na Oceanie Spokojnym niedaleko 180 południka, który wyznacza zmianę daty. Gdy w Karibati zacznie się Nowy Rok, w Polsce będzie godzina 11. Jako ostatni Nowy Rok przywitają mieszkańcy Hawajów, tam dotrze 11 godzin później niż do nas.

1 stycznia – Polska, Europa, świat

1 stycznia to najpopularniejsza, choć nie jedyna data witania nowego roku. Ta 1  stycznia wyznaczona jest przez kalendarz gregoriański, czyli kalendarz słoneczny wprowadzony przez papieża Grzegorza XIII w XVI wieku. Funkcjonuje on globalnie, choć niektóre kraje oprócz kalendarza gregoriańskiego, stosują drugi, związany z ich kulturą i historią.

- Tylko część świata rozpocznie 1 stycznia rok 2020. W Korei Północnej pierwszego stycznia rozpocznie się rok dżucze 109, nawiązujący do urodzin Kim Ir Sena, w Iranie i Afganistanie przywitają rok 1398, a w Etiopii rok 2013. To co jest wspólne, niezależnie od godziny i daty obchodów Nowego Roku to symboliczne odrodzenie, odcięcie się od tego, co minęło oraz nadzieja na nowy, lepszy czas - mówi Mateusz Goliat, ekspert portalu Sylwestrowo.pl.

W państwach, gdzie przyjęto kalendarz gregoriański, m.in. w Polsce, sylwestrowa zabawa rozpoczyna się 31 grudnia. Europejczycy zwykle spotykają się na hucznych przyjęciach, aby powitać o północy nadejście Nowego Roku przy szampanie i wśród fajerwerków.

Zobacz także

14 stycznia – Rosja

W nocy z 13 na 14 stycznia, na tradycyjnych małankach - imprezach noworocznych - nowego roku oczekują mieszkańcy Rosji i inni wyznawcy prawosławia, którzy posługują się kalendarzem juliańskim. Na małanki mogą się załapać także mieszkańcy wschodniej Polski, zwłaszcza okolic Białegostoku, ze względu na liczną grupę wyznawców prawosławia. Kalendarz juliański jest przesunięty tylko o 14 dni względem kalendarza gregoriańskiego, co oznacza, że 14 stycznia rozpocznie się rok 2020.

25 stycznia – Chiny

Chiński nowy rok, powszechnie zwany świętem wiosny, jest najważniejszą datą w tamtejszym kalendarzu. W 2020 roku uroczystości zaczną się 24 stycznia (data nie jest stała) i tradycyjnie mieszkańcy Chin spędzą ten dzień w domu z najbliższymi, obdarowując się prezentami. Kolejny dzień mieszkańcy zaczynają od składania ofiar przodkom na domowych ołtarzykach, a następnie uczestniczą w tradycyjnych miejskich korowodach z ogromnymi lwami.

Chiński Nowy Rok
fot. Shutterstock

Obchody nowego roku trwają dwa tygodnie i wieńczy je Święto Latarni. W styczniu Chińczycy przywitają 4718 rok według kalendarza chińskiego. Będzie on Rokiem Szczura.

Zobacz także

25 marca – Bali

W dniu pierwszego, marcowego nowego księżyca, czyli kolejnego dnia po nowiu, mieszkańcy indonezyjskiej wyspy Bali obchodzą Hari Raya Nyepi - nowy rok (stała jest zmienna). Tamtejsze obchody pożegnania starego i powitania nowego roku są wyjątkowo mistyczne. Kilka dni przed Hari Raya Nyepi odbywa się ceremonia i rytuał oczyszczania - Melasti, podczas którego wszystkie święte przedmioty przenosi się do pobliskich jezior lub na brzeg oceanu i obmywa się w poświęconej wodzie.

Balijczycy wierzą, że przed rozpoczęciem wiosny "Pan Piekła" wysyła wszystkie demony na Bali, a zadaniem mieszkańców wyspy jest ich oczyszczenie. W tym celu Balijczycy budują papierowe figury złych duchów, a następnie paradują z nimi, robiąc przy tym ogromny hałas. Figury mają wchłonąć całe zło, a następnie zostają rytualnie spalone. W pierwszy dzień wiosny, czyli pierwszy dzień nowego roku, odbywa się święto ciszy. To dzień poświęcony autorefleksji. Jakakolwiek praca w tym dniu jest zabroniona. Balijskie ulice są puste i spokojne. W marcu 2020 Balijczycy powitają rok 1941 według kalendarza Saka.

13-15 kwietnia – Tajlandia

Nowy rok w Tajlandii nazywa się Songkran i przypada na 13-15 kwietnia. Mimo że Tajowie od 1888 roku świętują Nowy Rok razem z resztą świata 1 stycznia, Songkran przetrwał jako jedno z najważniejszych i najdłuższych świąt narodowych. Tajowie wracają w tym czasie do swoich rodzinnych domów, spotykają się z najbliższymi i odwiedzają świątynie.

Songkran Tajlandia
fot. Shutterstock

Jeden ze zwyczajów związanych z Songkran przypomina polski śmigus-dyngus. Początkowo polegał na obmywaniu jedynie posągów Buddy i dłoni osób starszych, którym chciano oddać cześć. Obecnie wodą polewają się wszyscy i wszędzie, używając w tym celu nawet pistoletów na wodę.

18-20 września – żydowski nowy rok

W 2020 roku po zachodzie słońca 18 września rozpocznie się Rosz ha-Szana, judaistyczne święto nowego roku. Przez dwa kolejne dni, do zachodu słońca 20 września, Żydzi oddadzą się uroczystym obchodom. W tym czasie synagogi wypełniają się rozmodlonymi wiernymi. To czas kontemplacji i zadumy. W trakcie Rosz ha-Szana je się jabłka maczane w miodzie, aby zapewnić sobie słodkie życie w kolejnym roku. Dwudniowe święto rozpoczyna okres pokuty – Jamim Noraim, trwający do święta Jom Kipur. Podczas najbliższego Rosz ha-Szana Żydzi przywitają 5781 rok.

ZOBACZ TAKŻE: 8 najciekawszych tradycji bożonarodzeniowych w Europie

___

Materiały prasowe