Zamknij

O jakim podróżowaniu samolotem marzymy? Wyniki ankiety mogą zaskoczyć

Redakcja
21.12.2018 12:48
Samolot
fot. Shutterstock

Punktualne loty, wygodne siedzenia, darmowe jedzenie, a może Wi-Fi na pokładzie? Firma Skycop przeprowadziła wśród europejskich podróżnych ankietę, której celem było wskazanie, jakie zmiany w podróżowaniu samolotami najbardziej uszczęśliwiłyby pasażerów. Niektóre wyniki tego badania mogą zaskoczyć. 

Badanie dotyczące preferencji wśród podróżnych z Europy przeprowadziła firma Skycop. Ankieta została przeprowadzona wśród podróżnych z Cypru, Grecji, Chorwacji, Litwy, Łotwy, Estonii, Wielkiej Brytanii, Polski, Irlandii, Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Portugalii, a także Węgier, Rumunii i Bułgarii. W badaniu wzięli udział mężczyźni i kobiety w wieku od 18 do 65 lat. Szczególnie aktywne okazały się kobiety wieku 55-64 lata, które miały najwięcej uwag do linii lotniczych. 

Szersze siedzenie czy większe okno?

Jedno z pytań, które przedstawiono podróżnym z Europy, dotyczyło preferencji w zakresie siedzenia: czy chciałbyś mieć szersze i wygodniejsze siedzenie, czy może raczej większe okno dające lepszy widok? 34% ankietowanych (głównie młode kobiety i mężczyźni) życzyłoby sobie większych okien z lepszym widokiem – być może nie mają jeszcze dosyć podróży samolotem. Jednak większość respondentów (66%) wolałoby mieć większe siedzenie. To marzenie niestety najprawdopodobniej się nie spełni, bo obecnym trendem wśród przewoźników lotniczych jest zmniejszanie siedzeń w celu zwiększenia liczby miejsc na pokładzie, co oczywiście przekłada się na większą liczbę sprzedanych biletów.

Ankietowanym zadano też inne pytanie: gdyby pasażerowie mogli zmienić tylko jedną rzecz podczas swojego lotu, to czy wybraliby więcej miejsca na nogi, czy raczej wygodny rozkładany fotel, który nadaje się do spania podczas dłuższych lotów. Zdecydowana większość (72% respondentów) wybrała wygodne, rozkładane siedzenie. W tej kwestii zgodni byli niemal wszyscy bez względu na płeć czy grupę wiekową. "Po co nam więcej miejsca na nogi, jeżeli siedzenie jest niewygodne"?

Zobacz także

Darmowy posiłek na pokładzie czy filmowe hity?

Jedno pytanie mocno podzieliło respondentów. Mieli zdecydować czy woleliby, aby na pokładzie samolotu były dostępne najnowsze filmowe hity czy raczej chcieliby dostać darmowy posiłek w czasie lotu. Obie opcje miały wielu zwolenników, ale okazuje się, że mimo wszystko głód bije nudę na głowę i 58% ankietowanych (głównie młodych ludzi) wolałoby darmowe jedzenie. Nie jest to aż takie dziwne, bo każdy, kto widział menu na pokładzie samolotu, zdaje sobie sprawę, że ceny posiłków potrafią być naprawdę wysokie.

Pasażerów zapytano również, czy chcieliby mieć bezpłatne Wi-Fi, czy też woleliby móc zadzwonić w czasie lotu. W tym zestawieniu zwycięzca mógł być tylko jeden: 88% ludzi w każdym wieku i bez względu na płeć chciałoby mieć trochę Wi-Fi w przestworzach. Tylko co dziesiąty ankietowany, zwłaszcza ten w starszym wieku, preferował rozmowy telefoniczne

Droższe bilety i lepiej wynagradzana załoga czy odwrotnie? 

Innym poruszanym w badaniu problemem było sprawiedliwe wynagrodzenie i dobre warunki pracy załogi linii lotniczych. Firma Skycop zapytała pasażerów, czy zgodziliby się płacić za bilety więcej, aby latać z dobrze opłacanymi i wypoczętymi pilotami, czy też chcieliby zaoszczędzić pieniądze kosztem wynagrodzenia i warunków pracy pilotów. 77% ankietowanych (głównie z Europy Wschodniej) stwierdziło, że zapłaciłoby więcej, aby wspierać dobre warunki pracy pilotów. Co ciekawe, wśród 23% respondentów, którzy nie stanęli po stronie pilotów i załogi, dominowali mieszkańcy Europy Zachodniej.

Inne poruszana kwestia dotyczyła tego, czy wysiłki linii lotniczych na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych i redukowania zanieczyszczeń powietrza są ważne dla pasażerów. Prawie dwie piąte respondentów (były to głównie młode osoby) odpowiedziało, że interesuje ich czy linia lotnicza dba o środowisko i stara się ograniczać swój wpływ na nie.

Zobacz także

Wyczekiwanie na spóźniony samolot czy odwołane loty?

Kolejna kwestia poruszona przez przez firmę Skycop dotyczyła czasu oczekiwania na lot oraz opóźnień. Pytanie brzmiało: "czy podróżni wolą spędzić więcej czasu na lotnisku w oczekiwaniu na lot, gdyby miało to oznaczać brak opóźnień w odlocie, czy też chcieliby, żeby spóźnione loty były po prostu od razu odwoływane"? Czterech respondentów na pięciu wybrałoby pierwszą opcję i zgodziłoby się na wydłużenie czasu przebywania na lotnisku, jeśli miałoby to zapewnić punktualny lot. Jednak co piąta osoba (głównie byli to starsi mężczyźni) wolałaby, aby loty odwoływano zamiast zmuszać ludzi do czekania. Być może osoby w starszym wieku bardziej cenią sobie każdą minutę.

Okazuje się więc, że idealna linia lotnicza miałaby zostać zorganizowana zgodnie z odpowiedziami ankietowanych, musiałaby wyglądać następująco: wygodne fotele, darmowe jedzenie i Wi-Fi, a także dobrze wynagradzana i uczciwie traktowana załoga. Powinna ona również dbać o środowisko. Niestety rzeczywistość w działaniu linii lotniczych daleko odbiega od podróżniczych marzeń.

Zobacz także

Źródło: Skycop

___

RadioZET.pl/NC