Zamknij

O włos od tragedii. Pilot stracił przytomność za sterami

Nina Czochara
17.05.2019 09:34
Pilot
fot. Pixabay

Pilot odbywający lot szkoleniowy w Australii zasłabł za sterami samolotu i przez około 40 minut leciał nieprzytomny. Zanim gorzej się poczuł, zdążył włączyć autopilota, dzięki czemu nie doszło do tragedii. 

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło podczas lotu szkoleniowego z Port Augusta w Australii do Parafield. Pilot stażysta znajdował się sam w maszynie. Po wzniesieniu maszyny na wysokość ponad 1,5 km, mężczyzna źle się poczuł. Wówczas włączył autopilota, a po chwili zasłabł i przez około 40 minut leciał nieprzytomny.

Pilot zasłabł podczas lotu szkoleniowego

Po tym, jak pilot stracił przytomność, kontrola ruchu lotniczego próbowała się z nim wielokrotnie skontaktować. Dopiero załoga innego samolotu zauważyła maszynę, która przelatywała nad wodami na południowy zachód od Adelajdy. Wówczas mężczyzna był już przytomny. Wrócił do Parafield pod eskortą drugiego samolotu.

Sprawą zajęło się Australijskie Biuro Bezpieczeństwa Transportu (ATSB). Okazało się, że zanim pilot usiadł za sterami, popełnił poważny błąd. Dochodzenie wykazało, że pilot nic nie jadł przed lotem ponad dobę. Zanim zasiadł za sterami maszyny, spożył jedynie czekoladowy batonik, który popił napojem energetycznym.

- Pilot poinformował, że w noc poprzedzającą lot nie mógł zasnąć i był osłabiony po przebytym przeziębieniu - czytamy w raporcie ATSB.

Po tym incydencie szkoła lotnicza zapewniła, że wprowadzi nowe procedury. Uczniowie będą musieli szczegółowo określić długość snu w ciągu ostatnich 48 godzin przed lotem, a także poinformować, kiedy i jaki zjedli posiłek.

Przeczytaj także:

• Pilot zasnął podczas lotu. Obudził się prawie 50 km za lotniskiem

• Panika na pokładzie. Pilot pomylił przyciski w czasie lotu

Źródło: fakt.pl

___

RadioZET.pl/NC