Zamknij

Ochryda: klejnot Macedonii. 5 miejsc, które warto zobaczyć

Redakcja
18.01.2019 16:57
Ochryda
fot. Shutterstock

Miasto usytuowane nad przepięknym Jeziorem Ochrydzkim. Perła UNESCO wyróżniona za sprawą architektonicznych i krajobrazowych skarbów. Zakątek pełen niezwykłych widoków. Ochryda powinna być obowiązkowym punktem na turystycznej mapie Macedonii.

Ochryda, położona w południowo-zachodniej Macedonii, u stóp gór Galiczica, jest jednym z najstarszych ludzkich siedlisk w Europie oraz kolebką słowiańskiej kultury. To czterotysięczne miasto, usytuowane nad Jeziorem Ochrydzkim, jest prawdziwym rajem dla archeologów. Podpowiadamy, gdzie jechać i co zobaczyć w Ochrydzie.

1. Jezioro Ochrydzkie

Jezioro Ochrydzkie, rozdzielone między Albanię i Macedonię, jest najgłębszym jeziorem na Bałkanach (ok. 270 metrów) i najstarszym w całej Europie. Wiek tego naturalnego akwenu szacuje się na około 4 miliony lat! W krystalicznych wodach jeziorach żyje ponad 200 endemicznych gatunków zwierząt. Jezioro, wraz z otaczającym je regionem, w 1980 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jezioro Ochrydzkie
fot. Shutterstock

Zachwyca nie tylko niezwykły kolor wody, ale też prawdziwe bogactwo zabytków zachowanych na brzegach jeziora. Można zobaczyć m.in. średniowieczną twierdzę cara Samuela, klasztor św. Nauma oraz położoną samotnie na klifie cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo. Cały rejon Jeziora Ochrydzkiego staje się z każdym rokiem coraz popularniejszy wśród polskich turystów. Na miejscu można wykupić zorganizowaną wycieczkę statkiem po niezwykłym bałkańskim akwenie.

Zobacz także

2. Cerkiew św. Jana Teologa z Kaneo

To jedno z najbardziej charakterystycznych, „pocztówkowych” miejsc w Macedonii. Cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo, choć nie jest ani najstarszą, ani najcenniejszą świątynią w Ochrydzie, bez wątpienia zachwyca architekturą krajobrazu. Świątynia, wznosząca się samotnie nad krawędzią klifu, przepięknie komponuje się z jeziorem.

Cerkiew św. Jana Teologa z Kaneo
fot. Shutterstock

Cerkiew powstała najprawdopodobniej w XIV wieku, a pod koniec wieku XIX wieku dokonano renowacji znajdujących się w niej fresków. Architektura budynku łączy elementy stylów bizantyjskiego i ormiańskiego.

3. Klasztor św. Nauma

Położony na południowym brzegu Jeziora Ochrydzkiego klasztor powstał w 905 roku z inicjatywy świętego Nauma (ucznia słynnych Cyryla i Metodego). Święty został pochowany w tym miejscu kilka lat później, przez co monastyr stał się celem wielu pielgrzymek.

Klasztor św. Nauma
fot. Shutterstock

Zgodnie z głoszoną legendą, jeśli przyłożymy ucho do grodu św. Nauma, wciąż można usłyszeć bicie jego serca. Od tysiąca lat wierzy się, że „błogosławieństwo” od tego świętego ma moc przywracania zdrowia psychicznego.

Zobacz także

4. Cerkiew św. Zofii

Powstała w XI wieku cerkiew św. Zofii jest tak naprawdę jednym z najważniejszych zabytków Macedonii. Pierwotnie była katedrą bułgarskich arcybiskupów Ochrydy, w okresie panowania tureckiego zamieniono ją w meczet – dobudowano minaret i zamalowano zdobiące ściany freski. Na początku XX wieku udało się odzyskać część fresków pochodzących z XI-XIII wieku. Od 1912 roku obiekt jest znowu świątynią prawosławną.

5. Zatoka Kości

W obrębie Jeziora Ochrydzkiego znajduje się tzw. Zatoka Kości. To rekonstrukcja osady prehistorycznej, istniejącej w tym miejscu prawdopodobnie ok. 1000 roku p.n.e. Osadę pod koniec ubiegłego wieku odkryli nurkowie. Na dnie, poza drewnianymi palami, znaleźli ludzkie kości i to od nich pochodzi dzisiejsza nazwa.

Zatoka Kości - Ochryda
fot. Shutterstock

Współcześnie Zatoka Kości jest swoistym muzeum na wodzie, osadą przypominającą oryginał z epoki brązu. Zwykle podróżni zwiedzają ją podczas zorganizowanych rejsów po jeziorze.

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC