Zamknij

Odessa: atrakcje, zabytki, plaże. 8 miejsc, które warto zobaczyć

Nina Czochara
08.08.2019 14:43
Odessa
fot. Shutterstock

Odessa na Ukrainie staje się coraz popularniejszym kierunkiem turystycznym. „Perełka Morza Czarnego” – jak mówi się o tym miejscu – przyciąga wielokulturowością, piękną secesyjną zabudową i plażami. Wśród atrakcji Odessy trzeba wymienić słynne Schody Potiomkinowskie, Operę Odeską czy tętniącą życiem ulicę Deribasowską. Przedstawiamy subiektywny przewodnik po najciekawszych miejscach w Odessie.  

Odessa to trzecie co do wielkości miasto na Ukrainie, położone nad Morzem Czarnym. Ma niewiele ponad 200 lat, w związku z czym nie da się tam odnaleźć atrakcji historycznych starszych niż koniec XVIII wieku. Nie oznacza to jednak, że nie ma po co tu przejeżdżać – w Odessie znajdziemy pięknie zdobione budynki i świątynie, z którymi związana jest ciekawa historia. Nie można zapomnieć, że Odessa to jednocześnie (szczególnie latem) znany kurort wypoczynkowy, do którego ściągają tłumy turystów – przyciągają nie tylko plaże, ale też tętniący życiem klimat. W ostatnim czasie tanie lotnicze ogłosiły uruchomienie połączeń z Polski do Odessy, co może przyciągnąć większą liczbę turystów z naszego kraju. Co warto zobaczyć w Odessie? Oto 8 atrakcji miasta. 

Bulwar Nadmorski w Odessie

To słynna promenada miejska łącząca miasto z Morzem Czarnym. Bulwar ciągnie się na długości około 500 metrów (od ratusza miejskiego do pałacu Woroncowa) i stanowi jedną z najpopularniejszych atrakcji Odessy. Turystów przyciąga nie tylko możliwość spacerowania nadmorskim bulwarem, ale również liczne zabytki czekające po drodze. Od strony lądu bulwar zabudowany jest bowiem cennymi historycznie obiektami.

Wchodząc od wschodu na bulwar, mijamy budynek XIX-wiecznej Starej Giełdy (dawnej giełdy towarowej). Jej wejście zdobią kolumny oraz rzeźby rzymskich bogów. W połowie Bulwaru Nadmorskiego znajdują się słynne Schody Odeskie, nazwane później Potiomkinowskimi – prowadzą w dół do portu, a w górę do centrum Odessy. Wybudowano je w ciągu dziesięciu lat (od 1837 roku) jako integralną część bulwaru. 

Schody Potiomkinowskie: symbol Odessy

To tak naprawdę symbol Odessy, a jednocześnie klucz do historii tego miasta. Monumentalne Schody Potiomkinowskie (ze 192 stopniami) powstały na początku XIX wieku i miały symbolizować otwarcie się Odessy na morze. Do schodów dociera się słynnym nadmorskim bulwarem Odessy – znajdują się w połowie drogi. Wchodząc schodami na górę, dociera się do centrum miasta, a schodząc w dół – do portu. Autorem projektu był Franz K. Boffo. Na szczycie schodów stoi pomnik Richelieu, gubernatora Odessy, który przyczynił się do rozwoju miasta.

Schody Potiomkinowskie - Odessa
fot. Shutterstock

Schody Odeskie rozsławiła kultowa scena z filmu Siergieja Eisensteina „Pancernik Potiomkin,” pokazująca wydarzenia z czasów rewolucji 1905 roku. Choć na schodach nie doszło do rzezi przedstawionej w filmie, w trakcie rewolucji rosyjskiej miasto rzeczywiście stanęło w ogniu walk. W 2004 roku po lewej stronie Schodów Potiomkinowskich uruchomiono (a właściwie wznowiono) kolejkę linową.

Zobacz także

Ulica Deribasowska: spacer po Odessie

Ulica Deribasowska jest najbardziej reprezentacyjną ulicą, a zarazem atrakcją Odessy, wypełnioną restauracjami, knajpami, barami i sklepami. To miejsce od rana do wieczora tętni życiem. Końcowa część ulicy stanowi typowy miejski deptak zamknięty dla ruchu samochodowego. To tutaj najchętniej spotykają się mieszkańcy i turyści. Tutaj też znajduje się słynny „Pasaż Odeski” będący jednocześnie hotelem i centrum handlowym – to świetny przykład miejskiej architektury Odessy.

Wielbicieli literatury zaciekawi fakt, że w jednym z budynków (przy ul. Deribasowskiej 16) w latach 20. XIX wieku mieszkał i tworzył w czasie zesłania Adam Mickiewicz. Upamiętnia to wbudowana w ścianę frontową pamiątkowa tablica. To właśnie podczas pobytu w Odessie powstały słynne „Sonety odeskie”.

Teatr Opery i Baletu w Odessie

To jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Europie i cenny zabytek Odessy. Podobno jest też jednym z najlepszych na świecie teatrów pod względem akustyki. Pierwszy gmach teatru został zbudowany już w 1810 roku, jednak spłonął w pożarze 60 lat później. Nowy, neobarokowy budynek wzniesiono w drugiej połowie XIX wieku – architektami byli wiedeńczycy – Ferdynand Fellner i Hermann Helmer.

Opera Odeska
fot. Shutterstock

Opera Odeska robi wrażenie nie tylko zewnątrz (uwagę zwraca grupa rzeźb zdobiących budynek), ale też w środku. Zaskakuje bogatymi dekoracjami i licznymi rzeźbami. Najstarszy teatr w mieście, mieszczący się przy ul. Czajkowskiego, jest obok Schodów Potiomkinowskich najbardziej rozpoznawalną atrakcją i zabytkiem Odessy. 

Zobacz także

Sobór Przemienienia Pańskiego w Odessie

To największa cerkiew prawosławna w Odessie wznosząca się w sercu miasta, przy placu kończącym ulicę Deribasowską. Świątynia została wzniesiona pod koniec XVIII wieku i w kolejnych stuleciach rozbudowywana. Obecnie cerkiew może pomieścić nawet 9 tys. osób.

Sobór Przemienienia Pańskiego w Odessie
fot. Shutterstock

Sobór został całkowicie zniszczony (a dokładniej wysadzony w powietrze) przez komunistów na rozkaz Stalina w 1936 roku. Świątynię odbudowano w 2002 roku na wzór pierwowzoru. Sobór szczyci się dziś największym na Ukrainie kompleksem dzwonów – jest ich aż 23 i uznawany jest za cenny zabytek Odessy.

Pałac Beliny-Brzozowskiego

Ten neogotycki pałac, wzorowany na angielskich zamkach, znajduje się w pobliżu Bulwaru Nadmorskiego. Wybudowany w XIX wieku przez polskiego szlachcica i kupca, Zenona Belinę-Brzozowskiego, był miejscem spotkań licznych miejscowych Polaków. W pałacu tym właściciel gościł zaprzyjaźnionego z nim Juliusza Słowackiego. Z zewnątrz pałac wyróżniają wieloboczne baszty i smukłe wieżyczki.

Zobacz także

Plaże Odessy: wypoczynek nad Morzem Czarnym

Odessa jako kurort wypoczynkowy odwiedzana jest głównie latem (w lipcu i sierpniu temperatura powietrza może sięgać nawet 30 stopni). Najbliżej centrum leżą plaże Otrada i Lanzheron – w szczycie sezonu wakacyjnego mogą być jednak zatłoczone. Najpopularniejsza i jednocześnie najdroższa jest w Odessie plaża Arkadia, w rekreacyjnej dzielnicy o tej samej nazwie pełnej klubów, barów i dyskotek. Ten rejon miasta nazywany jest czasem odeskim Las Vegas – życie nie ustaje tu przez całą noc.

shutterstock_odessa plaże

Popularną plażą Odessy jest też położona na północy miasta Luzanivka. Jest tu nieco mniej turystów, ale więcej miejscowych.

Belweder: atrakcja Odessy z widokiem na morze

Belweder w Odessie był pierwotnie częścią stojącej obok pałacu Woroncowów – XIX-wiecznej rezydencji ówczesnego gubernatora Noworosji. Dziś belweder słynie jako bardzo dobry punkt widokowy na wybrzeże Morza Czarnego i port. To również popularne miejsce na pamiątkowe zdjęcia, a nawet... sesje ślubne. 

Belweder - Odessa
fot. Wikimedia Commons

Wspomniany wcześniej pałac księcia Michaiła Woroncowa znajduje się niejako na końcu Bulwaru Nadmorskiego i zamyka cały deptak. 

Zobacz także

Źródło: "Odessa. Miniprzewodnik", Bezdroża 2012

___

RadioZET.pl/NC