Zamknij

Odnaleziono list w butelce. Przez 90 lat dryfował w wodach Bałtyku

Redakcja
22.01.2020 15:12
List w butelce
fot. Shutterstock

8 lipca 1929 roku Erich Sanitter wrzucił do wody butelkę z umieszczonym w środku listem. Wiadomość została wyłowiona dopiero pod koniec 2019 roku przez jednego z rybaków. Butelka dryfowała po Bałtyku przez około 90 lat.  

Butelka była niemal przezroczysta i zamknięta porcelanowym korkiem. Gdy została wyłowiona z wód Zalewu Wiślanego, w środku widoczny był pożółkły zapisany zwitek.

List w butelce sprzed 90 lat

Informację o tym niezwykłym znalezisku umieściła na swoim profilu na Facebooku Edyta Rożek. - Mój brat "złapał" tę butelkę w sieci w czasie połowu na Zalewie Wiślanym. Postawił na półce w domu. Stała tak chyba z miesiąc. Brat widział, że tam jest list, jednak nie zdecydował się otworzyć przesyłki – powiedziała w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim". - Musiałam to zrobić ja. Byłam bardzo ciekawa, co to za wiadomość - tłumaczyła.

Chociaż papier w kilku miejscach był pożółkły i przetarty, tekst napisany niebieskim atramentem, po niemiecku, można było bez problemu odczytać. Jak się okazało, wiadomość "szukała" adresata 90 lat.

- Ta butelka została wrzucona do wody dnia 8 lipca 1929 r. z parowca Kahlberg w drodze z Gdańska do Piławy. Jeśli ta butelka zostanie, znaleziona proszę o wiadomość - tak treść listu przetłumaczyli internauci.

Zobacz także

Pod wiadomością podpisał się Erich Sanittera, a adres, który podał, wskazuje na ulicę Muhlenstrasse 34 w dzisiejszym Wałbrzychu. Mieszkaniec ówczesnego Waldenburga wysłał najprawdopodobniej swój list butelce w czasie wakacji w Gdańsku lub na Mierzei Wiślanej. 

Co ciekawe, takie historyczne znalezisko w Krynicy Morskiej nie jest jedyne. Dwa lata temu bibliotekarki z Gdyni natknęły się na plaży w Rowach na wiadomość w butelce, która pochodziła od 11-letniej wówczas Hanny, mieszkanki niemieckiej miejscowości Sellin. 

ZOBACZ TAKŻE: 

•  10-latek wrzucił do morza list w butelce. Po 9 latach otrzymał odpowiedź

•  Pocztówka dotarła do adresatki po ponad 62 latach

Źródło: dziennikbaltycki.pl

___

RadioZET.pl/NC