Zamknij

Odprawa na lotnisku krok po kroku. O czym warto wiedzieć?

Nina Czochara
05.11.2019 12:05
Lotnisko
fot. Shutterstock

Przed pierwszą podróżą samolotem wielu osobom towarzyszy stres. Wiąże się on nie tylko z samym strachem przed lotem, ale też przejściem całej procedury odprawy na lotnisku.  Jak przejść ją bezboleśnie, o czym trzeba koniecznie pamiętać i jak nie stracić głowy przed podróżą? Podpowiadamy, jak wygląda odprawa na lotnisku krok po kroku.

- Pamiętajmy przede wszystkim, aby przed podróżą sprawdzić ważność dokumentu tożsamości. Ważne jest również, aby upewnić się, czy do tego kraju możemy podróżować z dowodem osobistym, czy wymagany jest jednak paszport. Zdarza się, że pasażerowie muszą zrezygnować z podróży na upragnione wakacje, ponieważ mieli nieważny dokument - mówi Piotr Rudzki z Lotniska Chopina w Warszawie. 

O czym pamiętać jeszcze przed lotem?

1. Zabierz niezbędne dokumenty:

  • dowód osobisty lub paszport (obowiązkowy w krajach poza UE),
  • bilet lotniczy lub wydruk e-rezerwacji
  • wizę turystyczną – do krajów, w których jest niezbędna.

2. Przyjedź na lotnisko odpowiednio wcześnie – jeśli posiadamy również bagaż rejestrowany, warto być około 2-3 godzin wcześniej.

3. Jeśli posiadasz tylko bagaż podręczny, omija cię na lotnisku oprawa biletowo-bagażowa (z nadaniem bagażu rejestrowanego). Należy od razu skierować się do bramek kontroli bezpieczeństwa. Trzeba jednak pamiętać o odprawie online i zabraniu ze sobą wydrukowanej karty pokładowej lub tej w wersji elektronicznej.

Odprawa na lotnisku krok po kroku

___

Artykuł powstał we współpracy z Lotniskiem Chopina