Zamknij

Odprawa na lotnisku za pomocą selfie? LOT przetestował nowe rozwiązanie

Nina Czochara
22.05.2019 10:22
Selfie na lotnisku
fot. Shutterstock

Polskie Linie Lotnicze LOT przeprowadziły testową odprawę biometryczną. Pasażerowie weszli na pokład samolotu... dzięki selfie, które wcześniej wgrali do systemu. 

Testową odprawę biometryczną przeprowadzono na lotnisku Joze Pucnik w Lublanie, stolicy Słowenii. Pilotażowy program odbył się we współpracy z systemem Amadeus. Do testów zaproszono PLL LOT i Adria Airways – dwóch największych przewoźników w Lublanie. Nowe rozwiązanie okazało się bardzo komfortowe zarówno dla podróżujących, jak i przewoźników.

Wejście na pokład dzięki selfie

Na czym polega biometryczna odprawa? Dzięki udostępnionej wcześniej aplikacji Amadeus, 175 pasażerów wgrało do systemu swoje karty pokładowe, zdjęcie paszportu oraz selfie zrobione w dowolnym momencie. W trakcie odprawy, zamiast żmudnego sprawdzania biletu i dokumentów, podróżni musieli podejść do specjalnego panelu z aparatem, który wykonywał kolejne zdjęcie i porównywał z wgranym wcześniej selfie. To wystarczyło, aby potwierdzić tożsamość pasażera i status lotu.

- Pomyślny wynik weryfikacji powodował przesłanie odpowiedniej wiadomości do Systemu Kontroli Odlotów, a pasażer był wpuszczany na pokład – wyjaśniał w rozmowie z Fly4free Jakub Panek, ekspert ds. PR w PLL LOT – Wszystkie dane były usuwane po upływie 48 godzin, zgodnie z wymogami RODO – dodaje.

Zagłosuj

Czy chciałbyś/chciałabyś, aby odprawa biometryczna została wprowadzona na lotniska?

Liczba głosów:

ZOBACZ TAKŻE: Masz mało miejsca na nogi? Nietypowy pomysł na "fotele stojące" w samolocie 

Biometryczna odprawa jest krótsza od tradycyjnej

Program pilotażowy przeprowadzony na lotnisku w Lublanie wyraźnie wykazał, że biometryczna procedura skraca czas wejścia na pokład prawie o 75 procent. Pasażerom zajmowało to zaledwie dwie sekundy zamiast standardowych 5-10.

Co jednak najważniejsze, wynik był na tyle satysfakcjonujący, że przedstawiciele lotniska nie kryją zadowolenia i otwarcie mówią o tym, że chcieliby inwestować w podobną technologię. – Innowacyjność jest naszym celem, a biometria jest obszarem, którym uważamy, że Lublana może wyróżnić się, pomagając liniom lotniczym w usprawnianiu procesów sprzed kilkudziesięciu lat – podkreślił Bostjan Rakovec, szef działu IT lotniska w Lublanie.

Efekt testu odprawy biometrycznej spodobał się nie tylko zarządcom lotniska w Lublanie, ale także polskiemu przewoźnikowi.

- Nowa technologia daje nadzieję na poprawę poziomu satysfakcji klientów, którzy będą mogli odprawiać się szybciej, łatwiej i bezpieczniej. Wyniki pilotażu z Lublany okazały się bardzo zachęcające. Cały program spotkał się też z uznaniem pasażerów. Technologia biometryczna będzie dla całej branży kolejnym technologicznym skokiem, dzięki któremu podróżowanie stanie się bardziej komfortowe - podkreślał Jakub Panek z LOT.

Zobacz także

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC