Zamknij

Najbardziej pechowe trasy z Polski. W 2019 roku nie było dnia bez odwołanego lotu

Redakcja
10.01.2020 12:08
Shutterstock
fot. Samolot

W Polsce w 2019 roku nie było dnia bez odwołanego lotu – wskazują statystyki ruchu lotniczego. Według danych AirHelp, organizacji zajmującej się prawami pasażerów, w minionym roku na polskich lotniskach zostało zakłóconych ponad 40 400 rejsów. W wyniku wszystkich opóźnień i odwołań pokrzyżowane zostały plany ponad 4,3 mln podróżnych.

Dane AirHelp pokazują, że był to rekordowy rok pod względem ruchu lotniczego. Okazuje się, że w Polsce w 2019 roku nie było dnia... bez odwołanego lotu. Na polskich lotniskach zostało zakłóconych ponad 40 400 rejsów (opóźnienia powyżej 15 minut), z czego odwołano ich niemal 1300. To daje wynik ponad 3 anulowanych lotów dziennie. 

- To jeszcze więcej zakłóconych lotów niż w 2018 roku, co oznacza, że z roku na rok ustanawiany jest kolejny rekord - komentuje Marta Koziarz, ekspert z firmy AirHelp.

Najczęściej opóźnione trasy z Polski

Najbardziej "pechową" trasą okazuje się połączenie Warszawa-Kraków. Aż 35 proc. rejsów pomiędzy tymi lotniskami zostało zakłóconych (odwołanych czy opóźnionych powyżej 15 minut). Jeśli chodzi o połączenia międzynarodowe, to największa liczba zakłóceń dotknęła pasażerów wylatujących z Warszawy do Amsterdamu.

Z kolei najwyższą liczbę odwołanych lotów zanotowano na trasie między Warszawą a Pragą (ok. 53 anulowane rejsy). 

Zobacz także

Biorąc pod lupę samych przewoźników, to z największym ryzykiem zakłóceń w trakcie podróży musieli zmierzyć się pasażerowie, którzy wylatywali z Polski z takimi liniami jak: LOT, Ryanair, Lufthansa, Wizzair czy easyJet.

Pasażerowie musieli zmierzyć się też w 2019 roku ze strajkami pracowników w branży lotniczej i bankructwem przewoźników. "Upadek najstarszego biura podróży na świecie Thomas Cook pociągnął za sobą niewypłacalność biura Neckermann Polska i problemy podróżnych, których zaskoczyła ta sytuacja w przededniu lub w trakcie urlopu. Do poważnych trudności dla pasażerów doprowadziły też odbywające się w kilku falach strajki pracowników Ryanaira i grupy Lufthansy" - podano dalej w raporcie.

ZOBACZ TAKŻE:

•  Ryanair w czołówce firm najbardziej trujących powietrze w Europie

•  Najbrudniejsze linie lotnicze. W czołówce popularny w Polsce tani przewoźnik

___

Materiały prasowe