Zamknij

Odwołane wakacje z biurem podróży. Zwrot pieniędzy za pół roku lub voucher

Nina Czochara
30.03.2020 09:37
Samolot
fot. pixabay

Pandemia koronawirusa mocno uderzyła w turystykę. W pakiecie antykryzysowym pojawiły się rozwiązania dla firm z tej branży. Jeden z zapisów zakłada, że firma turystyczna będzie miała 180 dni na zwrot pieniędzy za niezrealizowany wyjazd.

W ubiegłym tygodniu minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz, zaapelowała do konsumentów, by zaoferowali branży turystycznej "wyraz solidarności w postaci akceptacji zwrotu pod postacią przyszłych usług". 

Tarcza antykryzysowa dla turystyki

Przyjęte rozwiązania przewidują przedłużenie terminu na zwrot wpłat klienta w przypadku niemożności zorganizowania wycieczki. Zamiast 14 dni organizatorzy będą mieć na to dni 180 dni. Dotyczy to organizacji wystaw i kongresów lub działalności kulturalnej, rozrywkowej, rekreacyjnej, sportowej, organizującej wystawy tematyczne lub imprezy plenerowe.

Tarcza antykryzysowa zakłada też możliwość zwrotu za odwołaną wycieczkę w formie voucherów na realizację wydarzenia turystycznego w ciągu roku od dnia, w którym miała się odbyć impreza odwołana w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.

Planowane uregulowania będą dotyczyć umów rozwiązanych w bezpośrednim związku z wybuchem epidemii koronawirusa. Ma to powstrzymać lawinowe ogłaszanie niewypłacalności przez organizatorów turystyki, a tym samym pozwoli uniknąć setek tysięcy poszkodowanych klientów.

Zobacz także

Zobacz także

___

RadioZET.pl/PAP/NC