Zamknij

Niezwykła trąba wodna na jeziorze w Rwandzie. Wirujące ku górze tornado udało się nagrać

16.04.2021 09:23
Trąba wodna
fot. Shutterstock

Na jeziorze Ruhondo w Rwandzie doszło do powstania niezwykłego zjawiska. Świadkowie zdarzenia mieli okazję zobaczyć tworzące się na wodzie tornado. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że trąba wodna wirowała ku górze. Zobaczcie, jak to wyglądało.

Jezioro Ruhondo leży w północno-zachodniej części kraju w pobliżu jeziora Burera - drugiego co do wielkości takiego zbiornika w Rwandzie. Mieszkający w pobliżu akwenu ludzie doświadczyli ostatnio czegoś niezwykłego.

Na zbiorniku bowiem w ostatnich dniach utworzyła się odwrócona trąba wodna. Najpierw widać było tylko wir, który z czasem zaczął wydłużać się i wirować w kierunku znajdujących się powyżej chmur. To zdarzenie udało się nagrać, a wideo wrzucono do sieci.

Niezwykła trąba wodna na jeziorze w Rwandzie. Wirujące ku górze tornado udało się nagrać

Obywatele Rwandy mieszkający w okolicach jeziora Ruhondo w dystrykcie Burera zapamiętają ostatnie dni na dłużej. Mieli okazję bowiem zaobserwować tworzącą się na zbiorniku gigantyczną trąbę wodną. Zjawisko bardzo ich wystraszyło.

Oczom mieszkańców ukazał się najpierw niepozorny wir, który z czasem zaczął przekształcać się w tornado idące ku górze, ku chmurom. Trąba wodna powstała zaledwie 60 m od domów, dlatego wywołała niemałą panikę wśród okolicznych.

Nauczyciel Schadrack Tuya, który odpoczywał w tym czasie na swoim balkonie, zobaczył tornado i ostrzegł członków swojej rodziny.

Nie chciałem wpadać w panikę, ale dla pewności zaalarmowałem rodzinę. Patrzyłem, jak trąba wodna wyrasta z małego wiru. W pewnym momencie stała się tak duża, że dotarła do nieba - powiedział.

Trąba wodna z minuty na minutę stawała się większa, gdyż zasysała coraz większe ilości wody. Na szczęście nie zbliżyła się do brzegu i wioski. Po kilkunastu minutach zaczęła słabnąć i w pewnym momencie znikła.

Agencja Meteorologiczna Rwandy stwierdziła w oświadczeniu, że trąba wodna była spowodowana zmianą wzorców pogodowych w okolicy.

Zjawisko pogodowe występuje, gdy zimne powietrze przepływa przez jeziora i powoduje duże różnice temperatur między ciepłą wodą a dominującym zimnym powietrzem - czytamy w komentarzu organizacji.

Przypominamy, że trąby wodne występują najczęściej na obszarach subtropikalnych. Znikają wkrótce po wejściu w kontakt z lądem i zwykle nie stanowią zagrożenia.

Źródło: Daily Mail