Zamknij

Ognista tęcza na niebie nad USA. Niesamowite zjawisko uchwycone na zdjęciach

19.08.2021 10:03
Ognista tęcza, USA
fot. Shutterstock

Mieszkańcy stanu Wirginia w USA byli świadkami niesamowitego widoku. Na niebie pojawiła się przepiękna, "ognista tęcza". Zdjęcia tego spektakularnego i rzadko występującego zjawiska bardzo szybko obiegły sieć. Internauci nie kryją swojego zachwytu. 

Tęcza to jedno z najpopularniejszych zjawisk meteorologicznych, które można zaobserwować w każdym zakątku świata. O wiele trudniej jest zobaczyć tzw. ognistą tęczę. Udało się ją jednak uchwycić na zdjęciach przez mieszkańców amerykańskiego stanu Wirginia. Widok jest naprawdę imponujący. 

"Ognista tęcza" na niebie nad Wirginią

To barwne zjawisko była widoczne na niebie 14 sierpnia, w pobliżu miejscowości Franklin. Na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że to tęcza z językami płomieni. W rzeczywistości to zjawisko optyczne, które nosi nazwę łuku okołohoryzontalnego.

W mediach społecznościowych pojawiło się wiele niezwykłych zdjęć. Internauci są pod ogromnym wrażeniem tego zjawiska.

– Niesamowite! Zapiera dech w piersiach

 

– Niezwykły widok. Ogromne szczęście zobaczyć coś takiego!

 

– Nigdy nie widziałam czegoś równie pięknego! – komentowali internauci. 

Ognista tęcza powstaje w momencie, gdy światło załamuje się w kryształkach lodu, które znajdują w chmurach pierzastych. Zjawisko to nie jest widoczne w postaci łuku, jak w przypadku "klasycznej" tęczy. Co więcej, kolory w "płonącej tęczy" są dużo bardziej żywe i czyste niż w jej zwykłym odpowiedniku. 

W Polsce łuk okołohoryzontalny pojawia się niezwykłe rzadko. Można go zaobserwować w okresie od połowy maja do początku sierpnia, czyli w czasie, gdy słońce znajduje się bardzo wysoko nad horyzontem. Częściej to zjawisko jest widoczne na średnich szerokościach geograficznych.

Źródło: iflscience.com, dobrapogoda24.pl