Zamknij

Ogniste tornado w Kalifornii. Do sieci trafiło nagranie wirującego słupa płomieni i dymu

09.07.2021 16:29
Ogniste tornado w Kalifornii
fot. AP/Associated Press/East News

Kalifornia w ostatnim czasie zmaga się z bardzo wysokimi temperaturami oraz pożarami. Niektóre z nich rozprzestrzeniają się bardzo szybko i tworzą niezwykłe zjawiska. Jedno z nich – ogniste tornado – ukazało się na północy Kalifornii. Do sieci trafiło nagranie wirującej kolumny płomieni i dymu.

Przez Kalifornię przetoczyła się fala gorąca i panuje bardzo dotkliwa susza. Konsekwencją są liczne pożary lasów i zarośli. Niebezpiecznym zjawiskiem są też tornadami powstające bezpośrednio nad obszarami zajętymi ogniem. Agencja rządowa USA zarządzająca lasami państwowymi pokazała nagranie wirującego słupa. 

Kalifornia. Ogniste tornado na nagraniu

Jak podaje TVN Meteo, wirująca kolumna ognia i dymu pojawiła się w pobliżu parkingu pojazdów strażackich uczestniczących w gaszeniu pożaru w jednostce osadniczej Tennant. Było to w północnej części Kalifornii, w pobliżu granicy ze stanem Oregon.

Chociaż uwiecznione na nagraniu zjawisko wyglądało bardzo groźnie, na szczęście nie spowodowało zniszczeń znajdującego się na parkingu sprzętu.

Ogniste tornado to dość rzadko występujące zjawisko, w którym ogień przyjmuje pionową strukturę i zaczyna wirować niczym trąba powietrzna. Wielkie leje ognia powstają wtedy, gdy występuje skrajnie różna temperatura między powietrzem a nagrzaną powierzchnią terenu. Tworzą się silne prądy powietrza, które wypychają i unoszą słup płomieni i dymu. 

Kalifornia. Fala upałów i liczne pożary

Na początku lipca kilka wielkich pożarów zniszczyło kilkanaście domów i zmusiło lokalne społeczności do ewakuacji w północnej Kalifornii. Wiele kalifornijskich parków narodowych wprowadziło ograniczenia rozpalania ognisk i gotowania w plenerze, ze względu na ryzyko pożaru w warunkach gorącego i suchego lata. 

– Fale upałów są coraz dotkliwsze, ponieważ gleba jest zupełnie wysuszona – powiedział Park Williams z uniwersytetu stanu Kalifornia w Los Angeles i ocenił, że gleba w całej zachodniej połowie kraju jest najsuchsza od 1895 roku. Zdaniem Williamsa przed końcem obecnego lata może być jeszcze nawet pięć fal upałów. 

Źródło: TVN Meteo, Radio ZET