Zamknij

"Ognisty wodospad" w popularnym parku. Niezwykłe zjawisko widać tylko kilka dni w roku

25.02.2021 11:47
Wodospad Horsetail
fot. Shutterstock

Ten niezwykły wodospad wygląda, jakby tworzyły go lawa lub ogień. Można go podziwiać zaledwie przez kilka dni w roku i wówczas cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów. Zobaczcie, jak prezentuje się wodospad Horsetail i na czym polega jego wyjątkowość.

Wodospad to nic innego, jak swobodny, pionowy spadek wody rzecznej, spowodowany istnieniem w korycie rzeki wyraźnego progu skalnego o wysokości od kilku do kilkuset metrów. Zwykle tego typu obiekty robią spore wrażenie na ludziach i są chętnie przez nich odwiedzane.

Istnieje jednak na świecie pewien nietypowy wodospad, który nie bez powodu nazywany jest "ognistym". Ma wysokość ok. 620 m, niezwykły pomarańczowo-czerwony kolor i w dodatku da się go podziwiać jedynie przez kilka dni w roku - zimą i wczesną wiosną. Mowa o kaskadzie Horsetail, która znajduje się w Parku Narodowym Yosemite w Kalifornii.

"Ognisty wodospad" w Parku Yosemite. Niezwykłe zjawisko widać tylko kilka dni w roku

Patrząc na zdjęcia wodospadu Horsetail, można mieć wrażenie, że ze skał wypływa wąska struga lawy. Nic bardziej mylnego - to regularna kaskada utworzona przez wodę. Dlaczego zatem ma tak soczyste barwy? Wszystkiemu winne jest światło słoneczne.

Wodospad ten spływa z formacji skalnej El Capitan, którą możecie kojarzyć, chociażby z oscarowego dokumentu pt. "Free Solo". Opowiada on o wyczynie Alexa Honnolda, który w 2017 roku wspiął się na tę ścianę bez żadnej aasekuracji.

Przez kilka dni każdego roku w pobliżu kaskady w Parku Narodowym Yosemite można spotkać tłumy turystów. Zimą i wczesną wiosną wyczekują oni odpowiedniej pogody, a także pory w ciągu doby, aby zobaczyć niezwykłe zjawisko nazywane roboczo "ognistym wodospadem". Jak to się dzieje, że jego woda "zamienia się" na chwilę w ogień?

Kiedy słońce sięga odpowiedniej wysokości, jego promienie padają na wodospad pod takim kątem, że kropelki wody wirujące wokół kaskady przybierają soczyście pomarańczowe i czerwone barwy. Wówczas ma się wrażenie, że patrzy się na lawę wulkaniczną, a nie wodę spadającą ze skał.

Najczęściej to niezwykłe zjawisko można obserwować w okolicach zachodu słońca. Tak też było w 2021 roku. Jak podaje portal Onet, wodospad w tym roku "przebudził się" do życia 16 lutego. Tego dnia ok. godz. 17.30 słońce oświetliło go tak, że przybrał pomarańczowy odcień. Osoby, które dostały się w to miejsce w tym czasie, miały okazję zobaczyć ten spektakl na własne oczy.

Źródło: Onet