Zamknij

Ogromna rzeźba waginy w brazylijskim parku. Nie każdemu spodobał się ten pomysł [FOTO]

08.01.2021 14:17
Ogromna rzeźba waginy w brazylijskim parku. Nie każdemu spodobał się ten pomysł [FOTO]
fot. Value Stock Images/EASTNEWS

W jednym z parków w Brazylii stanęła gigantyczna rzeźba waginy. Nad kontrowersyjnym dziełem pracowano 11 miesięcy, a autorką instalacji jest artystka Juliana Notari. Rzeźba oficjalnie odsłonięta została w sylwestra 2020. Nie wszystkim jednak przypadła do gustu.

Rzeźba przedstawiająca ogromną waginę została odsłonięta w sylwestra i wywołała niemałe zamieszanie. Instalacja artystyczna ma 33 metry długości, 16 metrów szerokości i 6 metrów głębokości, więc nietrudno ją zauważyć. Prace nad nią trwały prawie rok, a zaangażowanych było 20 osób. Rzeźba została zatytułowana "Diva" i znajduje się w jednym z brazylijskich parków w regionie Pernambuco.

Przerażające zjawisko w Brazylii. Skąd się bierze deszcz pająków? [WIDEO]

33-metrowa rzeźba waginy stanęła w brazylijskim parku

Autorką kontrowersyjnej rzeźby jest artystka Juliana Notari. Zaprojektowała ją podczas pobytu na rezydencji artystycznej, współpracując z Muzeum Sztuki Nowoczesnej Aloisio Magalhães. Kobieta wyjaśniła, że dzieło przedstawia waginę i ranę. "Diva" ma kwestionować relację między naturą a kulturą w fallocentrycznym i antropocentrycznym społeczeństwie Zachodu. Ponadto rzeźba ma za zadanie skłonić ludzi do zakwestionowania problematyzacji płci.

Te kwestie stają się obecnie coraz bardziej pilne. W końcu zmieni się perspektywa naszych relacji między ludźmi oraz między ludźmi a nie-ludźmi, co pozwoli nam żyć dłużej na tej planecie oraz w mniej nierównym i katastrofalnym społeczeństwie - tłumaczyła artystka w swoich mediach społecznościowych.

Kontrowersyjne dzieło wywołało niemałe zamieszanie w Brazylii

Jak można było się spodziewać, zdania co do kontrowersyjnej rzeźby, zostały podzielone. Wielu Brazylijczyków zamieszczało niepochlebne komentarze - przez niektórych rzeźba uznana została jako transfobiczna poprzez redukowanie konceptu kobiecości do genitaliów.

Politolog Olavo de Carvalho, który ma bliską relację z prezydentem Brazylii Jairem Balsonaro, stwierdził na Twitterze, że w odpowiedzi na rzeźbę waginy, powinna powstać rzeźba gigantycznego penisa.

Inni natomiast byli bardziej przychylni i w swoich mediach społecznościowych gratulowali artystce i podziwiali jej odwagę i pomysł. Pozytywny wpis zamieścił m.in. scenarzysta Kleber Mendonça Filho:

Niech żyje Juliana Notari! Niech mężczyźni zrobią 30-metrowego dużego penisa w Pernambuco, podczas urzędowania Bolsonaro. Reakcja na dzieło odzwierciedla jego sukces.

Mieszka w zamku z piasku od 22 lat. Zdjęcia obiegły już świat!

RadioZET.pl/k-mag.pl, vibez.pl