Zamknij

"Polskie Malediwy". To Lazurowe Jezioro przypomina krajobraz z Karaibów

13.05.2020 13:15
Lazurowe Jezioro pod Koninem
fot. Shutterstock

Biały piasek i lazurowa woda - takie widoki znajdziemy nie tylko na Karaibach, ale również w Polsce. W gminie Przykona, w województwie wielkopolskim, znajduje się Osadnik Gajówka zwany Lazurowym Jeziorem. Chociaż woda zachęca do kąpieli, nie wolno do niej wchodzić. Z uwagi na mocno zasadowy skład wody, kąpiele są tutaj całkowicie zabronione.

Osadnik Gajówka, zwany Lazurowym Jeziorem, to sztuczny zbiornik wodny o powierzchni ponad 100 ha. Ma pochodzenie "produkcyjne" - jest dawnym wyrobiskiem Kopalni Węgla Brunatnego Adamów, które działało do lat 70. XX wieku. Z czasem zbiornik został wypełniony wodą i stał się niezwykle oryginalną atrakcją turystyczną w Polsce. Przez niektórych miejsce to nazywane jest nawet "polskimi Malediwami". 

Osadnik Gajówka, czyli "Karaiby na niby"

Dlaczego Lazurowe Jezioro zyskało miano "polskich Malediwów"? Wszystko za sprawą krajobrazu, na który składają się biały piasek i przejrzysta, lazurowa woda. Nic dziwnego, że miejsce to stało się tak popularne wśród instagramowiczów, którzy chętnie dzielą się swoimi zdjęciami w sieci. 

Skąd ten rajski kolor wody? Lazurowe Jezioro zawdzięcza swoją barwę dużej zawartości węglanu wapnia. Zbiornik ten, jak została wcześniej wspomniane, został bowiem utworzony w miejscu wyrobiska po dawnej Kopalni Węgla Brunatnego. Napływanie do osadnika składników chemicznych zmieniło kolor wody. 

Zobacz także

Czy w Lazurowym Jeziorze można się kąpać? 

Chociaż lazurowa woda Osadnika Gajówka zachęca do kąpieli, nie wolno do niej wchodzić. Z uwagi na mocno zasadowy skład wody, kąpiele są całkowicie zabronione. Odwiedzającym udostępniono jednak około 500 metrów „plaży”. Można również przespacerować się wokół cypla. Nie zaleca się jednak spacerów zbyt blisko brzegu jeziora - jest grząskie i niestabilne, więc istnieje ryzyko ugrzęźnięcia. 

Wszyscy, którzy chcą podziwiać panoramę jeziora, mają do dyspozycji specjalny punkt widokowy, który znajduje się w północnej części zbiornika, na wysokości 115 m n.p.m. 

Co ciekawe, niedaleko Osadnika Gajówka znajduje się Zbiornik Przykona, powstały po wyrobisku tej samej kopalni węgla brunatnego. Tam jednak kąpiele są możliwe, a w samym zbiorniku występują nawet liczne gatunki ryb. Woda nie jest jednak turkusowa, bo ma inny skład chemiczny.

Zobacz także

Osadnik Gajówka: gdzie się znajduje?

Lazurowe Jezioro znajduje się na terenie gminy Przykona (w województwie wielkopolskim), nieopodal wiosek Lasek i Psary oraz drogi krajowej nr 72. Najbliżej jest tutaj z Łodzi (ok. 70 km), z Poznania to 140 km (autostrada A2 i zjazd na Turek), a z Warszawy 180 km (autostrada A2, następnie przejazd przez Uniejów i wioskę Psary, a dalej już do Gajówki). 

Osadnik Gajówka położony jest niedaleko Term w Uniejowie - dla wielu osób właśnie to miejsce jest punktem wypadowym do zwiedzania tego miejsca. 

ZOBACZ TAKŻE:

Źródło: wp.pl

___

RadioZET.pl/NC